KAŠALJ, TEMPERATURA I DIJAREJA: Novi virus u kolektivima! Liči na kovid, a doktorka Kosić otkriva kako pomoći detetu

Doktorka Radmila Kosić otkrila je sa kakvim problemima se deca sreću poslednjih dana.

Foto: Shutterstock

Pedijatrijski hodnici poslednjih dana puni su dece koja kašlju i imaju temperaturu do 39 stepeni. Iako liči na simptome kovida, nije to u pitanju. Reč je o virusu koji hara u kolektivima, ali je srećom bezopasan.

Roditelji su zabrinuti, ali lekari kašu da nema mesta panici jer je u pitanju virus koji prolazi brzo, za dva do tri dana.

"Virus se javlja kod svih uzrasta, ali se javlja i kod male dece. Koji je virus u pitanju još ne znamo, gradski Zavod još nije objavio koji je virus u pitanju, ali s obzirom da je ravnoteža u prirodi poremećena, moguće da je u pitanju virus gripa. Važno je da ga prepoznamo na osnovu kliničkih simptoma i da kliničke analize to potvrđuju", navodi dr Radmila Kosić, pedijatar Doma zdravlja "Zvezdara" gostujući na RTS-u.

Sličnosti sa kovidom ima. Definitivnu razliku na osnovu pregleda ne možemo da donesemo. Od testirane dece procenat pozitivnih je veoma mali. Oni koji imaju blage simptome se i leče kod kuće, i ako su iskusni i ne dovedu dete kod lekara.

"Nekada imaju temperaturu četiri i pet dana. Ali kada dete dobro izgleda, kada nema patologiju, onda nema razloga za zabrinutost, možda za češću kontrolu i za pojačanu negu kod kuće – više tečnosti, sirup za temperaturu i onda to brzo prođe", objašnjava doktorka.

Radmila Kosić, pedijatar Foto: Printskrin RTS

Prema statistici zdravstvenih radnika deca poslednjih dana najviše obolevaju od virusa koji u kliničkoj slici ima povišenu temperaturu, kašalj i kijanja. Ali, u opticaju je i jedan crevni virus koji nije karakterističan za ovaj deo godine. Verovato su dva različita virusa u cirkulaciji.

"Sve je nekako poremećeno. Jedan virus smo imali mnogo pre oktobra kada je kretao. Da li je situacija sa koronom poremetila situaciju, ili smo se opustili i skinuli maske", kaže Kosićeva.

Dosta tečnosti, mnogo je važnija od količine hrane. Važna je i vrsta hrane, laka hrana, probiotik...

Dete sa dijarejom Foto: Shutterstock

Ne treba da se lečimo preko interneta nego kod svog izabranog lekara.

Svako može da popije čaj ili vodu kašičicom na pet minuta, čak i onda kada ima nagon za povraćanjem. Postoji i niz farmaceutskih preparata koji se razmute u vodi, nadoknade minerale.

"U zavisnosti od toga koliko je virus agresivan i stanja organizma, tri do pet dana traje oporavak od stomačnog virusa. Kad ne ide posle dan, dva neophodno je da se dete uputi u bolnicu da bi primilo intravenoznu rehidrataciju, jer je to jedino što nas ugrožava kod crevnih virusa. Odrasli su retko u opasnosti", ističe Radmila Kosić.

(Yumama)