Istraživači predviđaju da će do 2050. godine oko polovine ljudi na svetu imati miopiju ili kratkovidost. Pet procenata predškolske dece, 9% dece školskog uzrasta i 30% adolescenata već loše vidi na daljinu. Zbog toga je važno da roditelji razumeju sve o pitanjima zdravog vida.

Na pitanje da li kratkovidost u detinjstvu više zavisi od načina života, izloženosti ekranima ili drugim faktorima, odgovorio je asistent Katedre za oftalmologiju akademik A.P. Nesterov sa Medicinskog fakulteta Ruskog nacionalnog istraživačkog medicinskog univerziteta. N. I. Pirogova Nikolaj Fomin 

“Miopija je multifaktorska bolest. Prema teoriji profesora E. S. Avetisova, postoje glavni i prateći faktori u njenom razvoju. Glavni su oslabljena akomodacija, nasledna (genetska) predispozicija i slabljenje potpornih svojstava beonjače.

Prateći su rani i intenzivan vizuelni stres na blizinu, upotreba računara i gedžeta, nedovoljan fizički razvoj, endokrine promene u organizmu tokom puberteta, nedostatak kalcijuma, hipovitaminoza, smanjen imunitet, nepovoljna sredina, nezdrava ishrana, pojačani katabolički procesi u vezivnom tkivu.

Roditeljima često nije jasno o kakvom oštećenju vida je u proseku reč (dete ne vidi natpis na udaljenosti od 100m ili ne vidi dobro šta piše na tabli iz prve klupe)?

Prema klasifikaciji E. S. Avetisova, prema toku bolesti, miopija može biti:

  • stacionarna
  • sporo napredujuća (manje od 1,00 dioptrije godišnje)
  • brzo napredujuća (1,00 ili više dioptrija godišnje).

Ako to procenimo „na jednostavan način“, odnosno kako će pacijent to primetiti, onda je progresija kada morate da menjate naočare bar jednom godišnje, jer sa starim dete već teško vidi.

Kako usporiti napredovanje?

"U zavisnosti od uzrasta, od 3. do 7. godine starosti, preporučuje se korišćenje elektronskih uređaja ne više od 15 minuta dnevno. Ako je detetu i dalje dijagnostikovana miopija, neophodan je redovan pregled kod oftalmologa. U prisustvu progresivne miopije, jednom na šest meseci, u slučaju stacionarne miopije - jednom godišnje. Mislim da je očigledno da pored činjenice da je potrebno da dođete kod oftalmologa, potrebno je i da se pridržavate svih preporuka lekara, to se odnosi kako na pravilnu upotrebu sredstava za optičku korekciju, kao što su naočare tako i na druge metode lečenja. Sve ovo zajedno će pomoći da se održi kvalitet vida deteta u najdužem mogućem periodu uz razvoj minimalnog broja komplikacija."

BONUS VIDEO

Trik za izbirljivu decu TikTok/cassidyandkids