Mališani mlađi od pet godina koji provode manje vremena pred ekranima ili mirni u kolicima i sedištima, imaju bolji san i više vremena za aktivnu igru. Upravo zato će bolje i zdravije rasti, prema vodiču Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
"Rano detinjstvo je period ubrzanog rasta i vreme kada životne navike porodice imaju uticaja na zdravlje", rekao je generalni direktor SZO dr Tedros Adhanom Gebrejesus.
Novi vodič o fizičkoj aktivnosti, sedenju i spavanju razvio je tim stručnjaka SZO. Oni su posmatrali efekte neadekvatnog spavanja, vremena provedenog sedeći pred ekranom, u stolici ili sedištu na decu mlađu od pet godina. Pored toga, dali su i dokaze o benefitima povećane fizičke aktivnosti.
"Pojačana fizička aktivnost, smanjeno sedenje i kvalitetan san u ranim godinama poboljšavaju fizičko, mentalno, ali i sveukupno zdravlje, a pomaže i u sprečavanju gojaznosti i povezanih bolesti kasnije u životu", rekla je dr Fiona Bul.
Umanjena fizička aktivnost kod mališana smatra se odgovornom za više od 5 miliona smrtnih slučajeva širom sveta. Više od 23 posto odraslih i 80 posto adolescenata nisu dovoljno fizički aktivni. Ukoliko bi se fizička aktivnost, navike sedenja i spavanja stekle do pete godine, stvorio bi se obrazac ponašanja za detinjstvo, adolescenciju ali i odraslo doba.
"Vrlo je važno da igru vratimo u dečje živote. Treba napraviti smenu - umesto sedenja uvrstiti što više aktivne igre, uz kvalitetan san", rekla je dr Huana Vilumsen.
Interaktivna igra, čitanje, pričanje priča, pevanje sa nekim odraslim bez upotrebe ekrana važni su činioci detetovog razvoja.
Izdvajamo preporuke Svetske zdavstvene organizacije za aktivnosti mališana do pete godine
Mlađi od godinu dana
- Fizička aktivnost nekoliko puta u toku dana, najviše kroz interaktivnu igru na podu. Što češće je dete aktivno, to je bolje. Za one mališane koji nisu pokretni, to uključuje makar 30 minuta na stomaku dok su budni.
- Dete ne treba da bude mirno više od sat vremena (u kolicima, stolici i slično). Korišćenje uređaja se ne preporučuje. Dok je dete smireno, čitanje ili pričanje priča je bolja opcija.
- 14 do 17 sati sna (do 3 meseca) ili 12 - 16 sati sna (4 - 11 meseci) dobrog sna, uključujući dremke.
Prva i druga godina
- Minimum 180 minuta različitih aktivnosti, bilo kakvog intenziteta. Što više se kreće, to bolje.
- Ne treba da sedi duže od sat vremena. Za jednogodišnjake se ne preporučuje gledanje televizije, tableta, računara. Kod dvogodišnjaka vreme pred ekranima ne bi trebalo da prelazi sat vremena. Što ga je manje, to je bolje. Čitanje i pričanje su i dalje bolja aktivost za mališane dok sede.
- 11 do 14 sati kvalitetnog sna, što uključuje dremke.
Treća i četvrta godina
- Minimum 180 minuta fizičke aktivnosti raspoređene tokom dana.
- Ne treba da sedi duže od sat vremena. Vreme pred ekranima bi trebalo svesti na minimunm - nikako više od sat vremena.
- 10 do 13 sati kvalitetnog sna, što uključuje i dremke.
Zapratite nas i na Instagramu!
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna