Samo jedan sat manje sna u toku noći utiče na povećanje i gornjeg i donjeg pritiska kod dece, pokazali su rezulteti studije koja je objavljena prošlog meseca (u decembru 2013.).

U američkom istraživanju učestvovalo je 143 dece između 10 i 18 godina koji su imali obavezu da vode sedmodnevni dnevnik spavanja, kao i da 24 časa nose merač pritiska. Učesnici u studiji spavali su između sedam i deset sati dnevno.

Dobijeni rezultati su pokazali da manjak dečjeg sna utiče na pritisak (što su mališani kraće spavali imali su viši krvni pritisak) i da duže spavanje tokom vikenda može da malo poboljša stanje, ali da nije dovoljno da pritisak potpuno vrati u normalu.


Na koji način poremećaj u spavanju utiče na pritisak nije razjašnjeno, ali istraživači smatraju da zapravo dolazi do povećanja nivoa hormona stresa, koji je uzročnik višeg krvnog pritiska.

Naučnici savetuju da pedijatri u buduće rade analize radi kontrole dijabetesa i visokog krvnog pritiska, pored kontrole hrkanja i apnee kod tinejdžera sa ovim problemom, ali i problemom gojaznosti.

Prema "Nacionalnoj fondaciji za spavanje" deci između pet i 12 godina potrebno je 10 do 11 sati spavanja, tinejdžerima 9. 25, a najniža granica je 8.5 sati sna kako bi funkcionisali normalno.

"Biti zdrav ne podrazumeva samo redovno vežbanje i pravilnu ishranu, već i odgovarajuću dozu sna", rekao je doktor Rubin Kuper, šef pedrijatrijske kardiologije u Dečjem medicinskom centru "Koen" u Njujorku.

"Kako biste podstakli bolji san kod dece, za početak ograničite upotrebu društvenih mreža, kompjutera i telefona neposredno pred spavanje", saveti su istraživača.

Iako je uticaj nedostatka sna na krvni pritisak mali, on ipak može da ima ozbiljnije posledice i potencijalna srčana oboljenja kasnije u životu, upozoravaju stručnjaci.