Danas školarci sve češće i aktivnije koriste računare: pisanje rukom sve manje postaje zastupljeno i kada je reč o domaćim zadacima, a mnogi testovi se takođe polažu na komjuterima. Međutim, ovladavanje veštinom pisanja rukom je važno - evo zašto!

Zašto je pisanje rukom značajno za razvoj deteta?
Učiteljica Aleksandra Kalinina za portal aif.ru rekla da pisanje razvija mnoge veštine, uključujući i sposobnost fokusiranja. Ovo svakako utiče na disciplinu, jer učenici koji su u stanju da se koncentrišu na zadatak ga obavljaju efikasnije i manje gube fokus. Odnosno, učiteljica ističe da pisanje rukom pomaže deci, posebno u osnovnoj školi, da uspore i počnu da promišljenije uče.

Ovo je delimično zbog činjenice da su kognitivne veštine dece usko povezane sa telesnim iskustvom. Specijalista je naglasio da je jasno vidljiva i veza između rukopisa i sposobnosti čitanja.

Takođe, pisanje rukom je važno sredstvo tokom učenja - deca kada zapisuju bolje pamte. Ovde su uključene i vizuelna i motorna memorija. I dalje pišemo sporije nego što kucamo, što znači da imamo vremena da shvatimo o čemu vodimo beleške i da odvojimo važno od nevažnog.

Pisanje podstiče kreativnost, jer osoba koja piše ručno stvara nacrte svojih dela i beleži rukom pisane beleške. Kada kucamo tekst na računaru, odvlačimo pažnju ispravljanjem grešaka, što nas odvlači od kreativnog procesa.

"Dobra je ideja redovno podsticati decu da ručno pišu sastave, domaće, eseje. Rezultat je gotovo odmah primetan – počinju da pokazuju više mašte i kreativnosti, njihovi tekstovi postaju izražajniji, čak se menja i izbor reči", naglasila je učiteljica.

Još jedna neočigledna prednost pisanja je da kaligrafija može pomoći u suočavanju sa stresom. Ništa nije bolje od rukom pisanog dnevnika. A za decu možete predložiti vođenje dnevnika emocija.

"Deca će naučiti da budu svesna svojih emocija, počeće da razmišljaju i naučiće da rade na svesti od ranog detinjstva. Pored toga, pisanje rukom u dnevnik će ublažiti napetost i delovati kao sredstvo protiv stresa. Vodeći dnevnik, deca se udubljuju u svoje misli i počinju da prelivaju na papir ono što obično ostaje neizraženo. Šaranje na marginama koje nastavnici ne vole da vide u sveskama biće preneti u dnevnik, gde niko neće biti uznemiren zbog takvog kreativnog samoizražavanja", zaključila je Kalinina.

Istraživači sa Norveškog instituta za prirodne nauke i tehnologiju takođe su potvrdili potrebu za pisanjem rukom. Sproveli su eksperiment i otkrili da ako dete piše rukom, to izaziva mnogo više aktivnosti u senzomotornim delovima mozga i bolje utiče na njihovo pamćenje.

U eksperimentu je učestvovalo 12 dece i 12 starijih ljudi: tekst su pisali rukom i kucali na tastaturi. Istovremeno, praćena je njihova moždana aktivnost pomoću specijalnog šlema sa elektrodama. Rezultati su potvrdili da je mozak aktivniji kada osoba piše rukom.

BONUS VIDEO:

Mama pokazala koliko je prljavo auto sedište TikTok/_amanduhh__

(Yumama/T.A.S.)