Još
Ostalo

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OSMACI DO KRAJA DECEMBRA MORAJU DA ODABERU 3. PREDMET ZA MATURU: Ovo su sve promene za upis u srednju školu 2023. godine

Autor Radmila Ilić

Osmaci u narednim mesecima imaju pune ruke posla kada je upis u srednju školu u pitanju, evo kakav je tačan kalendar obaveza.

 Škola, učionica Izvor: Shutterstock

Mali maturanti do kraja decembra treba da se izjasne koji predmet će polagati pored matematike i srpskog/maternjeg jezika. Oni mogu da biraju između testa iz hemije, biologije, fizike, istorije ili geografije, umesto dosadašnjeg kombinovanog koji je imao pitanja iz svih pet testova.

Ono što osmake još čeka kao novina jeste i nov sistem bodovanja. Isto se boduje uspeh iz škole (iz škole đak može doneti maksimalnih 60 bodova, i to ako je na kraju godine imao zaključene sve petice od šestog do osmog razreda), a sada će 14 bodova nositi testovi iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, i matematike, a kombinovani test će nositi 12 bodova.

Detaljan kalendar upisa u srednje škole za 2023. godinu:

  • Izjašnjavanje učenika osmog razreda o odabiru trećeg testa 01.-30.12.
  • Provera tačnosti izjašnjenja 23.- 27.01
  • Prijem prigovora/promena (neposredno u školi) 30.-31.01.
  • Objavljivanje konačnog izjašnjenja 01.02.

Probni završni ispit

  • Srpski/maternji jezik 25.03. od 11 sati
  • Treći test 25.03 od 11.30-13.30 sati
  • Analiza probnog 27. - 31.03.
  • Elektronska prijava za prijemni 18.- 24.04.
  • Prijava neposredno u školama 21. i 24.04.
 Škola, pernica, pribor, dete, đak
Dete u školi
Izvor: Shutterstock

Mala matura

  • Završni ispit - test iz srpskog/maternjeg jezika i test za polaznike po programu FOOO 21.06.
  • Završni ispit - test iz matematike 22.06.
  • Završni ispit - treći test 23.06.
  • Supervizija sprovođenja završnog ispita 21.- 25.06
  • Preliminarni rezultati završnog ispita na nivou škole i portalu 25.06.
  • Prijem prigovora elektoronski 25.06.
  • Prijem prigovora neposredno u osnovnoj školi 26.06.
  • Odgovori i žalbe prvostepene i drugostepene komisije 27.06
  • Objavljivanje konačnih rezultata završnog ispita 28.06.
  • Popunjavanje liste želja elektronskim putem 29.-30.06
  • Predaja liste želja u osnovnoj školi 29. i 30.06.
  • Provera tačnosti liste želja 01.07.
  • Prijem prigovora učenika 01.07.
  • Konačna lista želja učenika 02.07.
  • Raspodela po školama i obrazovnim profilima 03.07.

Upis u škole za nadarene

  • Prijemni u umetničkim školama likovne oblasti 12., 13. i 14.05.
  • Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za biologiju i hemiju (biologija/hemija) 13.05.
  • Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za filološke nauke 13.05. - srpski/maternji jezik; 14.05. - strani jezik
  • Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za scenske i audio-vizuelne umetnosti 13.05.
  • Prijemni u muzičkim školama 19, 20. i 21.05.
  • Prijemni u baletskim školama 19, 20. i 21.05.
  • Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za za računarstvo i informatiku (matematika) i prijemni ispit za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku(matematika) 20.05.
  • Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za geografiju i istoriju 20.05.
  • Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku 20.05.
  • Prijemni za odeljenja u školama u kojima se deo nastave ostvaruje na stranom jeziku 20. i 21.05.
  • Prijemni za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku 21.05.
  • Preliminarni rezultati prijemnog ispita 15.-23.05.
  • Podnošenje i rešavanje prigovora učenika 15.-23.05.
  • Konačni rezultati prijemnih ispita 16.-24.05.
  • Prijavljivanje u Sportskoj gimnaziji i sportskih odeljenja pri gimnazijama 8.-10.06.
  • Provera jezičkih kompetencija za dvojezičnu nastavu u osnovnom obrazovanju 17. i 18.06.
  • Prijemni ispit za IBO odeljenja u gimnazijama 17.06. i 18.06.
  • Provera sklonosti za upis učenika u 7. razred za program osnovnog obrazovanja učenika obdarenih za matematiku 24.06.
  • Upis u muzičke i baletske škole 28.06.
 Dečak, srednja škola
Dečak na upisu za srednju školu
Izvor: Shutterstock

Drugi upisni krug

  • Objavljivanje preostalih slobodnih mesta 03.07.
  • Popunjavanje i predaja liste želja 03.07.
  • Podnošenje prijave za upis elektronski 03-07.07.
  • Podnošenje prijave za upis u školi 05.07.
  • Podnošenje prijave za upis uneposredno u školi 03. i 04.07.
  • Objavljivanje konačnog rasporeda učenika 04.07.
  • Objavljivanje preostalih slobodnih mesta posle drugog upisnog kruga 05.07.
  • Završni ispit - test iz srpskog/maternjeg jezika i test za polaznike po programu FOOO (avgustovski rok) 16.08. 09-11 sati
  • Završni ispit - test iz matematike 17.08. 09-11 sati
  • Završni ispit - treći test 18.08 09-11 sati
  • Supervizija 16.- 20.08.
  • Preliminarni rezultati 21.08.
  • Prijem i rešavanje prigovora učenika 21.08.
  • Konačni rezultati 21.08.
  • Preuzimanje odluka o upisu 22. i 23.08.
  • Unos odluka o upisu 23.08.
  • Upis učenika u srednje škole - treći upisni krug, neposredno u školi 24. i 25.08.
  • Prijavljivanje i raspoređivanje, u školskim upravama, vanrednih učenika starijih od 17 godina za upis u srednju školu 22-25.08.

(Yumama/Blic)

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Vesti

Porodica