Inteligencija nije uslovljena isključivo genetikom, kao što se najčešće misli. Svako od nas može svojim skromnim doprinosom da podstakne razvoj mentalnih sposobnosti kod dece.
Mentalni aparat počinje da se formira još dok je beba u stomaku, pa ishrana majke i njeno psihološko stanje imaju značajnu ulogu u tome. Kasnije, roditelji svojim angažmanom i adekvatnom stimulacijom mogu dodatno da podstaknu razvoj inteligencije.
Veoma je važno da se ne pretera sa forsiranjem detetovih sposobnosti u želji da se od njega stvori vunderkind, kako se ne bi izazvale određene kratkoročne ili dugoročne posledice.
Pozitivan uticaj dojenja
Sa dojenjem treba započeti što pre nakon porođaja, jer je majčino mleko najkvalitetnija hrana za bebu.
Prema nekim studijama, deca uzrasta sedam-osam godina, koja su bila dojena, na testovima inteligencije su imala po osam-devet bodova više od dece koja nisu sisala. Smatra se da su za takve rezultate zaslužni određeni sastojci iz majčinog mleka, ali i fizički i emocionalni kontakt koji se uspostavlja između majke i deteta činom dojenja.
Podstaknite detetovu inteligenciju!
Ma koliko dobar intelektualni potencijal ima, on neće biti pravilno iskorišćen ako dete veći deo dana sedi ispred televizora. Roditelji žele da im deca budu uspešna na svim poljima, ali je potrebno dosta rada, vežbe i stimulisanja detetovih potencijala da bi se to postiglo. Za dete je mnogo važnija roditeljska pažnja i kvalitetno provođenje zajedničkog vremena od bilo kakve igračke, ma koliko bila edukativna.
Još od najmlađeg uzrasta, roditelji treba da započnu sa vežbama i govorno-ritmičkim igrama koje podstiču detetov razvoj.