Šta da radite kada dete ima panični napad? Karakteristični su ovi simptomi, drugačije je nego kod odraslih

Saznajte kako da prepoznate napad panike kod deteta i kako da mu pomognete.

Shutterstock

Napadi panike mogu da se jave i kod dece, ne samo kod odraslih. Štaviše, relativno su česti među mališanima školskog uzrasta i tinejdžerima, a dr Olga Toporkova savetuje kako da se ponašate kada dete ima napad panike i kako da mu pomognete.

Šta je napad panike

Panični napad je iznenadan, intenzivan osećaj straha ili anksioznosti koji se dešava bez nekog očiglednog razloga. Kod dece se manifestuje različitim fizičkim simptomima:

  • Ubrzanim radom srca
  • Vrtoglavicom
  • Drhtanjem
  • Osećajem da se dete guši
  • Jakim strahom ili čak osećajem "nerealnosti"

Drugim rečima, dete ne može da objasni šta mu se dešava, ali osećaj bespomoćnosti i straha samo pogoršava anksioznost.

Karakteristike paničnih napada

Napadi panike kod dece su malo drugačiji nego kod odraslih, te je važno da uzmete u obzir i sledeće:

Poteškoće u izražavanju emocija

Deca retko kada mogu da tačno objasne šta ih muči. Možda će opisati neki fizički simptom poput bola u stomaku ili glavobolje, vrtoglavice, ali neće ih povezati sa emocijama. Zbog toga je roditeljima teško da shvate o čemu se radi.

Tendencija da izbegavaju situacije

Dete može da počne da izbegava mesta ili okolnosti usled kojih je došlo do napada panike, kako ne bi moralo opet da se suoči sa tim osećanjem. Na primer, može da počne da odbija da ide u školu ili na bilo kakva mesta gde ima više ljudi.

Noćni panični napadi

Doktori kažu da u praksi ima dosta slučajeva noćnih napada panike, koji se javljaju kada dete spava. Mališan se zatim iz sna budi s jakim osećajem straha, koji mu otežava da ponovo zaspi, piše tsn.ua.

Kako pomoći detetu kada ima napad panike

Nije prijatno prisustvovati takvoj jednoj epizodi kod deteta, ali evo šta možete da uradite kako biste pomogli mališanu koji ima napad panike.

Ostanite smireni

Vaša reakcija treba da bude što smirenija, da delujete potpuno samouvereno. Dajte detetu do znanja da ste tu za njega, ako mu je potrebna pomoć. Vaša smirenost će i njemu pomoći da se smiri.

Naučite ga tehnike disanja

Duboko, sporo disanje može da pomogne u umirivanju. Naučite dete da udahne kroz nos dok broji do četiri, zadrži dah četiri sekunde, a zatim polako izbaci vazduh na usta, brojeći do šest.

Razgovarajte sa detetom

Objasnite mu da je napad panike privremen i nije opasan. Pomozite mu da razume da će osećaj straha proći.

Kreirajte bezbedno okruženje

Vodite računa da u vašoj kući vlada prijatna atmosfera, razgovarajte sa detetom, izbegavajte konflikte i pružajte mu podršku u teškim trenucima.

Potražite pomoć stručnjaka

Ukoliko se panični napadi ponavljaju, bilo bi dobro da konsultujete neurologa ili psihologa, kako bi se utvrdio uzrok anskioznosti i eventualna terapija.

Prevencija paničnih napada

Da biste smanjili šanse za napade panike kod dece, važno je da u vašoj porodici vlada harmonija, ali evo šta je još bitno:

Držite se rutine – redovan i zdrav san, umerena fizička aktivnost i zdrava ishrana su osnova za psihoemocijalno zdravlje deteta.

Prekontrolišite nivo glukoze – nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija) može da doprinese anksioznosti, zato je važno da je ishrana mališana izbalansirana.

Emocionalno podržite dete – dajte mu do znanja da ste uvek to i spremni da ga saslušate.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Kako zaustaviti napad panike   Tiktok/@ericbzink