Taner faze puberteta kod dečaka i devojčica: Burne promene počinju još od 9. a traju sve do 20. godine

Tinejdžeri će se fizički razvijati u određenim fazama, koje se često nazivaju Tanerovim fazama. Razlikuju se između dečaka i devojčica na osnovu promena kroz koje prolaze u fizičkom i emotivnom razvoju.

Shutterstock

Pubertet je proces kojem telo sazreva u odraslo doba. Ovo je uzbudljivo vreme u životu deteta, ali u početku može izgledati vrlo zbunjujuće. Biće mnogo fizičkih promena, uključujući dlake na telu, brz rast i glasovne promene. Pubertet može da počne bilo kad između 7,5. i 16. godine, i iako je svaki adolescent drugačiji, uglavnom prate obrazac razvoja.

Dok su fizičke promene i razvoj sekundarnih polnih karakteristika svakako obeležja puberteta, nisu sve promene vidljive. Emocionalne i kognitivne promene se takođe dešavaju tokom puberteta zbog bure hormona i spoljnih pritisaka. U ovom vodiču izlažemo faze kroz koje pubertet prolazi, emocionalne promene deteta i resurse za roditelje i decu kojima su potrebne smernice o tom procesu.

Tanerove faza razvoja

Tinejdžeri će se fizički razvijati u određenim fazama, koje se često nazivaju Tanerovim fazama. Vaš pedijatar ili porodični lekar može utvrditi koju fazu vaše dete prolazi i da li se to očekuje za njegov uzrast.

Tanerove faze razlikuju se između dečaka i devojčica na osnovu promena kroz koje prolaze. U okviru njih, dečaci su ocenjeni u odnosu na razvoj genitalija i rasta stidnih dlačica, dok su devojčice ocenjene za rast grudi i stidnih dlaka. Drugi znaci puberteta, kao što su menstrualni ciklusi i promene u glasu i visini, takođe su praćeni. U nastavku ćemo vas provesti kroz svaku Tannerovu fazu za dečake i devojčice.

Muški pubertet

Dečaci obično počinju pubertet između 9-14 godina, iako ne znamo tačno šta pokreće pubertet, to je često kombinacija genetskih i faktora životne sredine.

Kod dečaka, preranirani pubertet može biti povezan sa hipotireozom, problemima sa hipofizom ili tumorima. Isto tako, odloženi pubertet koji počinje nakon 14. godine može biti zbog hormonalnih ili endokrinih problema, ili može biti i da će samo detetu početi pubertet kasnije, posebno ako je i njegov otac kasnije ušao.

1. faza predpubertet

Ova faza se odnosi na način na koji deca izgledaju i ponašaju se pre početka puberteta. Kod dečaka, to znači da nisu razvili nikakve sekundarne polne karakteristike, kao što su dlake na telu i licu. Na hormonskom nivou, deca u Tanerovoj fazi 1 još nisu imala nikakav gonadotropin-oslobađajući hormon (GnRH) koji se oslobađa iz mozga da bi pokrenuo pubertet.

2. faza

Ova faza počinje između 9. i 14. godine i označava početak puberteta. Ovde će dečaci verovatno doživeti sledeće promene:

  • Retki rast dlaka u predelima pazuha i genitalija
  • Promene na genitalijama, uključujući rast skrotuma i testisa
  • Povećanje visine (oko 5-7cm godišnje)
  • Rastući bolovi u rukama ili nogama, obično noću

U ovom trenutku, nivoi GnRH se povećavaju, što dovodi do toga da mozak luči luteinizirajući hormon (LH) i folikulostimulirajući hormon (FSH). I LH i FSH su odgovorni za razvoj testisa. Ovi hormoni su važni jer testosteron dolazi iz pravilno razvijenih testisa, tako da nivoi testosterona počinju da polako rastu tokom faze 2 da bi započeli stadijum 3.

Faza 3

Faza 3 počinje između 10. i 16. godine (obično između šest meseci i godinu dana nakon ulaska u fazu 2) sa bržim fizičkim promenama. Ova faza uključuje:

  • Nastavak razvoja genitalija
  • Noćne emisije, koje se nazivaju i „ mokri snovi “
  • Promene u pubičnim dlačicama; tamna, gruba dlaka u obliku trougla
  • Povećano znojenje, što može dovesti do promene mirisa tela
  • Produbljivanje glasa, uključujući pucanje ili škripanje
  • Brzina rasta do 8 cm godišnje
  • Povećanje mišićne mase

Ginekomastija, ili rast muških grudi, uobičajena je kod otprilike 50% dečaka između 11. i 15. godine i obično se povlači do kraja puberteta. Konsultujte se sa pedijatrom vašeg deteta ako to postane fizički ili društveni problem. Postoje načini na koje pedijatar može pomoći.

4. faza

Tokom faze 4, promene u pubertetu su brže i oštrije, što se lako oslikava razlikom između učenika osmog razreda i učenika srednje škole. Ova faza puberteta se uglavnom dešava između 11. i 16. godine. Ovde dečaci mogu očekivati da će njihov rast u visini dostići vrhunac (do 10cm godišnje), kao i:

  • Kontinuirani rast veličine pe**sa
  • Zatamnjenje kože na skrotumu i testisima
  • Razvoj crvenih grebena na testisima
  • Rast dlake na telu dostiže zrele nivoe
  • Rast stidnih dlačica ostaje trouglast i lokalan u području genitalija
  • Stalne promene u glasu, uključujući škripanje, pucanje i produbljivanje

Dečaci mogu imati akne, koje mogu biti od blage do teške i opstaju čak i nakon puberteta. Iako može biti neprijatno, uglavnom se leče same od sebe uz dobru higijenu. Ako postanu nekontrolisane, obratite se dermatologu; postoji mnogo bezbednih opcija za lečenje akni, kao što su antibiotici ili nežne kreme za lokalnu upotrebu.

5. faza

Peta i poslednja faza puberteta se javlja između 16. i 20. godine. Tipično, sve promene u Tanerovom stadijumu 5 su spore i neprimetne, pošto se široko smatra krajem puberteta. Dok dečaci mogu nastaviti da se razvijaju tokom i nakon ove faze, malo je verovatno da će postati viši ili imati dublji glas. U kasnom pubertetu, dlake na licu počinju da rastu, ali možda će dostići svoj vrhunac tek kasnije. Stidne dlake se protežu do butina i u liniji do pupka.

Ženski pubertet

Preuranjeni (rani) pubertet kod devojčica može biti posledica problema u hipofizi, tumora ili izloženosti estrogenu (kao što su lekovi ili kreme). Odloženi pubertet može biti posledica hormonalnih problema, poremećaja u ishrani ili odloženog puberteta kod majke. Svako dete je drugačije, i iako verovatno nema razloga za zabrinutost, konsultujte lekara ako vaše dete pokaže rani ili odloženi pubertet kako biste pratili njegov rast i isključili bilo kakve zdravstvene probleme.

1. faza prepubertet

Kao i dečaci, devojčice u Tanerovoj fazi 1 ne pokazuju fizičke, emocionalne ili hormonalne znake puberteta. Ovo je faza u kojoj se nalaze pre nego što GnRH počne da cirkuliše kroz telo.

2. faza

Između 8 i 13 godina, GnRH počinje da se luči iz mozga. Tokom ovih prvih nekoliko meseci puberteta, devojčice mogu da predvide sledeće promene:

  • Razvoj pupoljaka dojki i povećanje areole (područje oko bradavica).
  • Oskudan rast stidnih dlačica
  • Povećanje visine od oko 7cm godišnje

3. Faza

Sa povećanim nivoima GnRH dolazi do oslobađanja FSH i LH, koji govore jajnicima da počnu da oslobađaju estrogen i progesteron. Između 9 i 14 godina počinje oslobađanje estrogena i promene se povećavaju, uključujući:

  • Masnu kožu i akne
  • Nastavak razvoja dojki
  • Nastavak rasta dlaka na telu
  • Nastavak rasta stidnih dlačica, koje postaju grube, kovrdžave i trouglaste
  • Brzi rast od više od 8cm godišnje

4. faza

Fizičke promene su na vrhuncu u fazi 4, koja obično počinje između 10 i 15 godina. Devojčice doživljavaju sledeće:

  • Kontinuirani razvoj grudi sa izbočenim bradavicama
  • Nastavak rasta stidnih dlačica, koje postaju guste i još uvek trouglaste
  • Akne su najverovatnije još uvek prisutne
  • Rast visine bi se mogao nastaviti na oko 7cm godišnje

Devojčice obično počinju svoj menstrualni ciklus oko 13 godina, ili otprilike u istoj dobi koju su imale njihove majke i sestre. Ovo može varirati, posebno ako je prisutan poremećaj u ishrani , jer nedostatak telesne masti može zaustaviti menstruaciju.

5. faza

Taner 5 stadijum označava kraj fizičkog razvoja kod devojčica, mada neke mogu nastaviti da vide neke promene. Devojke mogu nastaviti da rastu u ranim 20-im, ali obično dostižu svoju odraslu visinu do 16. Videće da im se stidne dlake protežu do butina, a neke mogu videti liniju dlaka do pupka.

Emocionalne promene u pubertetu

Nisu sve promene u pubertetu fizičke. Pubertet često dolazi sa intenzivnim emocionalnim poremećajima zbog hormonalnih promena, razvoja mozga i faktora okoline. Pokušaj da ih ignorišete i sačekate ovaj buran period verovatno će naneti više štete njihovoj psihi i vašoj vezi nego bilo šta drugo. Međutim, postoji normalno pubertetsko ponašanje i abnormalno.

Povećan nivo testosterona kod dečaka može biti uzrok emocionalnih izliva ili promena raspoloženja. Devojke takođe mogu doživeti emocionalna previranja zbog hormonalnih promena. Kako estrogen i progesteron prolaze kroz njihove sisteme po prvi put, oni takođe mogu postati neraspoloženi i anksiozni. Ovo je očekivano i normalno, posebno kada se radi o stvarima kao što su prijateljstva, veze i škola. Međutim, ako počnu da se izoluju, izgledaju depresivno ili praktikuju nesigurna ili štetna ponašanja, možda je vreme da se uključi lekar ili terapeut . Emocionalna previranja u ovoj životnoj fazi mogu biti teška.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Deca upijaju navike roditelja, a pre svega one loše - Da li je efektinija kazna ili nagrada? Obratite pažnju na negativne promene kod dece i zatražite pomoć!  Kurir televizija