Kada se kod dece javlja mucanje? Šta sve treba da znate i kako da pomognete mališanu s ovim problemom

Svetski dan mucanja obeležava se 22. oktobra. Pročitajte kada se mucanje najčešće javlja, koji su simptomi, kada da se obratite logopedu i kako možete da pomognete detetu.

Shutterstock

Mnoga deca mucaju, naročito u uzrastu između druge i pete godine. Zbog toga možda ponavljaju neke slogove, reči ili fraze, produžuju ih, zastajkuju dok govore ili neke slogove i reči ne mogu da izgovore.

Mucanje je oblik disfluencije odnosno prekida u toku govora, a na Svetski dan mucanja koji se obeležava 22. oktobra, donosimo vam još više ili manje poznatih činjenica o ovom problemu u govoru i savete kako da pomognete mališanu.

U mnogim slučajevima mucanje kod dece prestaje samo od sebe nakon pete godine, a kada je u pitanju sam uzrok ovog problema, stručnjaci nisu sasvim sigurni zašto neki mališani mucaju, a drugi ne. Većina njih veruje da neki faktori tome doprinose, poput problema u načinu na koji mozak šalje poruke mišićima i delovima tela koji učestvuju u govoru, piše kidshealth.org.

Drugi veruju da mucanje može da bude genetski problem, a deca koja mucaju imaju tri puta veće šanse da zaista imaju člana porodica koji ima ili je ranije imao ovaj problem u govoru.

Znaci mucanja

Prvi znaci mucanja se uglavnom pojavljuju između 18. i 24. meseca života deteta. u tom periodu dolazi i do bržeg razvoja rečnika i mališani počinju da sklapaju fraze ili jednostavnije rečenice. Roditelje ponekad može da frustrira što dete muca, ali je to normalno za mališane u određenim fazama razvoja, pa se potrudite da imate što više strpljenja.

Dete može da muca nekoliko nedelja ili nekoliko meseci, a može da se desi i da se mucanje samo povremeno javlja. Većina dece koja počne da muca pre pete godine to prevaziđe bez ikakve terapije i pomoći.

Međutim, ako dete često muca, ako se mucanje pogoršava ili se dešava uz još neke pokrete lica i tela, bilo bi dobro da oko treće godine života potražite savet stručnjaka odnosno logopeda.

Obično mucanje malo "popusti" kada deca krenu u predškolsko ili školu i počnu više da vežbaju svoje veštine komuniakcije. Međutim, školsko dete koje nastavi da muca obično postaje sve svesnije tog problema i može da oseća stid zbog toga, a potencijalno i da bude na meti zadirkivanja od strane vršnjaka. U tom slučaju je najbolje da razgovarate sa nastavnicima, kako bi i oni uticali na decu.

Kada da potražite pomoć

Ukoliko vaše dete ima pet ili više godina i još uvek muca, bilo bi dobro da se obratite logopedu. Takođe, potražite savet stručnjaka i ako primetite sledeće simptome:

  • Dete pokušava da izbegne situacije u kojima treba nešto da govori
  • Menja reči koje koristi zbog straha od mucanja
  • Pored mucanja se javljaju i neki pokreti tela ili lica odnosno tikovi
  • Dete često ponavlja reči ili cele fraze
  • Sve češće ponavlja slogoe ili reči
  • Govori tako da zvuči veoma napeto, nerazgovetno

Obratite se logopedu i ako primetite da mišići lica koji su potrebni za govor postaju napetiji, glas deteta postaje pištaviji usled tenzije u glasnim žicama ili vas prosto brine mucanje mališana.

Kako vi kao roditelj možete da pomognete

Pokušajte da na neki od sledećih načina budete od pomoći detetu:

  • Nemojte da zahtevate od deteta da stalno govori pravilno i precizno, neka govor bude nešto zabavno i uzbudljivo.
  • Porodične obroke koristite za razgovore, ali izbegavajte bilo kakva ometanja sa strane, poput uključenog TV-a.
  • Izbegavajte da ispravljate ili kritikujete dete govoreći mu da uspori ili duboko udahne. Ovi komentari, iako dobronamerni, samo dovode do toga da dete postane još svesnije svog mucanja.
  • Izbegavajte da dete dovodite u situacije gde treba da govori ili čita naglas kada mu je to neprijatno ili se mucanje pogoršava.
  • Umesto toga, u tim trenucima ga podstaknite na druge aktivnosti koje ne zahtevaju govor.
  • Nemojte da prekidate dete ili mu govorite da priča ispočetka.
  • Nemojte da mu govorite da razmisli šta hoće da kaže pre nego što počne da govori.
  • Potrudite se da stvorite toplu, prijatnu atmosferu u kući, da malo usporite svakodnevni ritam.
  • Govorite polako i jasno kada se obraćate detetu ili drugima u njegovom prisustvu.
  • Održavajte kontakt očima sa mališanom. Nemojte da sklanjate pogled ili pokazujete znake uznemirenosti.
  • Pustite da dete kaže šta ima, da završi svoje misli i rečenice. Napravite malu pauzu pre nego što odgovorite na mališanovo pitanje ili komentar.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

MUCANJE JE IZLEČIVO! Logoped objasnio kako funkcioniše terapija i koliko vremena je potrebno da se govor vrati u normalu  Kurir televizija