Roditelji uglavnom jedva čekaju da čuju prvu reč koju će izgovoriti njihovo dete. Ali, pre nego što do toga dođe, potrebno je da prođe nekoliko meseci – većina mališana počinje da govori oko prvog rođendana, ma to nije pravilo.

Da bi dete na vreme progovorilo odnosno da ne bi kasnilo u govoru, mame i tate treba da mu pomognu, a evo i na koji način.

1. Stalno pričajte, čitajte, pevajte

Ono što svakako može da pomogne je da od najranijeg uzrasta, od prvih dana života, pričate detetu – šta radite, gde idete, da mu pevate, a posle nekoliko meseci možete da počnete i sa čitanjem odnosno pričanjem priča.

"Neophodno je da pričate detetu, i nema veze što vam na početku deluje kao da vas ništa ne razume. Imajte na umu da audio-priče i edukativni programi na televiziji ili telefonu ne mogu da zamene živ govor. Deci je potreban verbalni kontakt", kaže neurolog Aleksandra Pašentseva za deti.mail.ru.

Logoped Olga Koreva ističe da se govor razvija kroz imitaciju, te da je jasan, razgovetan govor odraslih jako važan da bi deca progovorila na vreme.

2. "Blesavite" se

"Razvoj artikulacije je važna komponenta usvajanja govora", ističe logoped Koreva. Da bi se razvila artikulacija, njen savet je da se blesavite sa detetom, da zviždite, "puckate" usnama slično kao kada šaljete poljubac, proizvodite zvuk zujanja, cokćete jezikom...

3. Koristite onomatopeje – kap-kap, tik-tak...

"Onomatopeja je veoma važna u razvoju govora i ne treba je ignorisati. Koristi se da se imitiraju neke radnje, poput voza koji se kreće – tu-tu, vode koja kaplje – kap-kap, sata koji otkucava tik-tak", kaže logoped.

Ipak, ono o čemu treba da vodite računa je da dete ne ostane dugo u ovoj fazi, te da u nekom trenutku pređe na izgovor reči onako kako ih mi izgovaramo. Najbolji način da znate da li je dete spremno da sa onomatopeje pređe na izgovor "pravih" reči je da ga pitate da kaže voda umesto kap-kap, pa da procenite koliko je napredovalo u tome.

4. Pravite se da ne razumete dete

Kada vam dete traži nešto koristeći samo gestove, iako bi moglo nekom jednostavnom rečju da traži to što želi, pokušajte da se pretvarate da ne znate šta vam mališan traži.

"Ovaj metod pomaže kada dete već izgovara nekoliko reči, ali je veoma važno da se u tome ne pretera", kaže logoped. "Deca različito reaguju kada ih ne razumete, neka počnu da plaču, da vrište. U tim slučajevima je bolje da detetu date primer, tako što ćete vi izgovoriti reč koja je potrebna".

5. Pitajte dete da vam objasni neki zahtev

"Da biste pomogli detetu da počne da izgovara fraze od dve reči, najlakši način je da ga pitate da vam pojasni neki zahtev ili pitanje. Na primer, kada dete kaže ’šetnja’, najbolje je da ga pitate gde će da ide i sa kim. Uobičajeno je da mališani oko druge godine života počnu da izgovaraju jednostavnije fraze", pojašnjava logoped Koreva.

"Ponekad se dešava da roditelji rade sa detetom, ali ono ne govori. A onda oko treće, četvrte godine, odjednom počne da izgovara rečenice. To je jedna varijanta razvoja govora koja je obično nasledna", kaže neurolog dr Pašentseva.

U vezi sa tim kako roditelji da znaju da li je sve u redu, odnosno da li će se govor razviti u nekom trenutku ili postoje neki problemi, neurolog kaže da je prilično pouzdan način provera da li dete razume reči koje mu se upućuju – to bi trebalo da se dogodi do druge godine.

Odsustvo gugutanja i pokušaja da dete pogledom pronađe izvor zvuka uglavnom ukazuju na probleme sa sluhom. Stagnacija u razvoju govora ponekad može da ukaže na epilepsiju ili neke druge probleme, a ponekad je samo znak da treba više da radite sa detetom.

U svakom slučaju, ako vas iz bilo kog razloga brine razvoj govora mališana, najbolje je da se obratite stručnjaku, kako bi se utvrdilo da li postoji neki problem – jer, što se ranije otkrije, veće su i šanse da se uspešno reši.

BONUS VIDEO:

ALARM ZA UZBUNU: 7 JASNIH ZNAKOVA DA DETE TREBA KOD LOGOPEDA: Prvih 1.000 dana od rođenja deteta KLJUČNI SU ZA RAZVOJ govora Kurir TV