Tehnologija, a posebno mobilni telefoni, danas su sastavni deo odrastanja naše dece. Stručnjaci kažu da nije rešenje ni da im ih potpuno zabranite, ali svi će se složiti da je jako teško naći pravu meru – dakle, ne zabraniti detetu da koristi telefon i druge uređaje, ali opet da u tome ne pretera.
Brojne su posledice prekomerne izloženosti ekranima, to već svi znaju, ali ono što mnogi roditelji ne znaju su znaci koji ukazuju da dete previše koristi mobilni telefon, tablet, računar...
1. Stalno je previše stimulisano
Preterana stimulacija je jedan od prvih znakova prevelike izloženosti ekranima. To je takođe i jedan od najčešćih simptoma koji se prepoznaje po tome što je dete agresivno, ima napade plakanja, ne može da sedi mirno, deluje emotivno nedostupno, često je nervozno i ima napade besa, stalno se inati i neposlušno je.
Naravno, ovi simptomi preterane stimulacije mogu da imaju različite uzroke, a mogu i da se preklapaju sa nekim mentalnim problemima. Na primer, dete koje je anksiozno može lako da bude preterano stimulisano. Kao rezultat toga, ono može da toleriše daleko manje vremena ispred ekrana nego neko drugo dete jer preterana izloženost mobilnom telefonu ili drugim uređajima pogoršava anksioznost, piše socalmentalwellness.com.
2. Fizički znaci
Pored promena u ponašanju koje su karakteristične za preteranu stimulaciju, postoje i neki fizički znaci.
Prva stvar na koju roditelji treba da obrate pažnju su oči deteta. Da li su im zenice proširene posle korišćenja mobilnog telefona? Da li imaju problema da ostvare kontakt očima, naročito nakon korišćenja telefona? Kakav im je vid?
Imajte na umu da preterano korišćenje mobilnih telefona ili drugih uređaja može da dovede do problema sa očima i vidom.
Takođe, obratite pažnju na detetovo spavanje, posebno ako primetite da je dete umorno, ali ne može da spava – slično se dešava kada se u organizam unese previše šećera ili kofeina. Nesanica je čest simptom preterane izloženosti ekranima.
Na kraju, obratite pažnju na to da li dete ima neke fizičke tegobe. Da li vaše dete ima glavobolju ili bolove u mišićima? Da li ima probleme sa varenjem? Ovi problemi mogu da imaju naravno i druge uzroke, pa ćete morati da utvrdite da li su baš ekrani krivac za to.
3. Više voli ekrane nego ljude
Obratite pažnju na interakciju dete sa drugima, naročito sa vršnjacima. Da li uživa u tome da provodi vreme uživo sa prijateljima? Ili su možda svi njegovi "prijatelji" osobe sa kojima komunicira isključivo onlajn?
Ako vaše dete više voli ekrane od interakcije uživo, to može biti signal da previše koristi mobilni telefon ili računar.
Naravno, društvene mreže i dopisivanja su savremeni vid komunikacije i to se ne može potpuno izbaciti iz života dece, ali je važno da mališani provode i vreme uživo sa drugima, kako bi se socijalizovali. Na taj način se uče saosećanju, razumevanju i neverbalnoj komunikaciji, kao i da ostvare interakciju sa različitim ljudima. Ako dete ima problem sa nečim od navedenih stvari, ograničavanje vremena koje provodi pred ekranima može da pomogne.
4. Loše podnosi vreme bez telefona
Šta se desi kada detetu kažete da je vreme da ostavi ili isključi uređaje koje koristi? Šta se dešava kada isključite WiFi? Neka deca malo gunđaju, a onda nađu sebi drugu zabavu, dok neka deca to ne podnose baš najbolje,
Ukoliko dete ima izliv besa ili ne zna šta da radi sa sobom kada mu kažete da ostavi mobilni telefon, to je verovatno znak da mu je potrebna malo veća pauza od ekrana.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)