Roditelji pažljivo prate sve prekretnice u razvoju koje bi deca trebalo da dostignu, a među najvažnijim je svakako i prohodavanje.
Većina dece prohoda između 12. i 15. meseca života, a do 18 meseci 75 odsto njih samostalno hoda. Neke bebe prohodaju ranije, neke malo kasnije, a naučnici su nedavno utvrdili da je za to u velikoj meri odgovorna genetika.
Ono što su još otkrili je da postoji veza između kasnije prohodavanja i većih akademskih dostignuća. To znači da geni koji utiču na to kada će beba da prohoda, mogu da "odluče" i koliko će biti dobra u školi, prenosi express.co.uk.
Ista studija je pokazala i da su šanse od ADHD-a manje kod onih koji kasnije prohodaju.
Studija sa univerziteta u Sariju, Eseksu i Londonu otkrila je da genetika čini otprilike četvrtinu razlike u vezi sa tim kada deca naprave prve korake.
Angelica Ronald, profesor psihologije i genetike na Univerzitetu u Sariju, rekla je:
"Proučavali smo stotine hiljada genetskih razlika koje su uobičajene u populaciji. Vidimo da genetske razlike koje utiču na kasnije prohodavanje takođe utiču na viši nivo obrazovanja i manju verovatnoću od ADHD-a. To je prva genetska studija ponašanja beba u ovoj skali i prva koja je istraživala kada deca prohodavaju", poručila je profesorka psihologije i genetike na Univerzitetu u Sariju, prof. Anđelika Ronald.
BONUS VIDEO:
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju