Neizbežno je da dete pada tokom odrastanja, a prva reakcija majki je uglavnom da teše dete rečima "nemoj da plačeš" ili "dođi da mama poljubi da prestane".

Jasno je da niko ne želi da gleda kako mu dete plače, ali postoji nekoliko razloga zašto je zapravo dobro da plače kada se udari ili povredi - pod tim se, naravno, ne misli da ga ostavite da samo plače "u ćošku", već da budete uz njega ali da ga ne sprečavate da lije suze.

Boli ga

To što dete trenutno boli mesto na telu gde se udarilo je sasvim validan razlog da plače. To je njegova trenutna reakcija na bol, tako da je potpuno u redu pustiti ga da plače.

Ne može to da kontroliše

Roditelji uporno pokušavaju da na ovaj ili onaj način zaustave dete u plakanju, ali to je nešto što je izvan njegove kontrole, nešto što mu je prirodno. Plakanje usled fizičkog bola je refleks i ne treba dete sprečavati u tome, piše moms.com.

Poručuje mami da nešto nije u redu

Kada su deca mala, još uvek uče da komuniciraju svoje potrebe roditeljima, a plakanje je jedan od njihovih načina i vrlo efikasan. Većina majki može da prepozna šta mu dete određenim plakanjem poručuje – da li samo knjezavi ili plače zbog bola. Kada dete plače jer se udarilo i boli ga, ono mami na taj način poručuje da nešto nije u redu.

Telo se bori

Telo ima svoje načine na koje se bori sa različitim stvarima, a to se odnosi i na bol. Plakanje je zapravo zdrava reakcija tela na osećaj bol. Na taj način deca izražavaju deo adrenalina koji osećaju, a to im zapravo pomaže da se smire.

Razvija se empatija

Empatija je važna veština, a deca je uče od malih nogu. Kada dete pustite da plače jer se udarilo, time mu pomažete da izgradi empatiju. Kada nakon toga vide dete koje plače zbog bola, želeće da mu pomognu jer znaju o čemu se radi, poznata im je situacija.

Pogrešna poruka

Roditelji često misle da je bolje da ne reaguju preterano kada se dete udari, da se ono ne bi još više rasplakalo. Međutim, to nije baš uvek najpametnije jer kada kažete mališanu da ne plače, a ono se udarilo i boli ga, šaljete mu pogrešnu poruku. Pošto dete trpi bol, a vi mu govorite da ne plače, ono to može shvatiti kao da vas nije briga za njegov bol.

Biće mu lakše

Plakanje ima svoje dobre efekte – istraživanja su pokazala da kada osoba plače, oslobađaju se endorfin i oksitocin. Ove prirodne hemikalije mogu da pomognu u otpuštanju emocionalnog stresa koji dete u tom trenutku oseća, a to će mu pomoći da se smiri.

Jača vezu

Plakanje takođe jača vezu između deteta i roditelji. Kada se dete povredi i plače, a roditelj na to reaguje tako što želi da pomogne i uteši dete, veza između njih se jača.

Ima svoje potrebe

Dete ima svoje potrebe, a plakanje je njegov najbolji način da ih komunicira tako da budu ispunjene. Kada se njegove potrebe ispune, dete uči i kako da ispuni potrebe drugih. To znači da će mališan, u odnosu na to kako vi reagujete kada se ono udari, tako reagovati kada se povredi njegov drug ili drugarica, ili možda vi.

Suze su zdrave

Ako detetu "dozvolite" da plačete kada oseća bol, time mu dajete do znanja da su suze OK, iz različitih razloga. Nekad će dete, kada odraste, možda plakati od sreće, nekad zbog emocionalnog bola. Svakako, jako je važno i dobro za njega da nauči da je u redu plakati, u kojoj god situaciji.

BONUS VIDEO:

Mama otkrila vrste bebinog plača TikTok/annashieldss

(Yumama/N. Z.)