Nije retkost da se kod dece ponekad pojavi crvenilo na obrazima, naročito u hladnijim danima. Međutim, ponekad ovo crvenilo može da bude simptom virusne infekcije koje se naziva Peta bolest.

Ovu infekciju izaziva parvovirus B19, a naziv Peta bolest je dobila jer je istorijski klasifikovana kao jedna od pet najčešćih kožnih osipa u detinjstvu. Karakteriše je crveno na obrazima, a ponekad je teško utvrditi da je reč baš o ovoj infekciji jer simptomi koji se javljaju liče na prehladu – povišena temperatura, curenje iz nosa, bol u grlu.

"Peta bolest je dečja infekcija koja počinje povišenom temperaturom i curenjem iz nosa. Nakon dan ili dva se javlja crvenilo na obrazima, desnom ili levom, a dete izgleda kao da ga je neko ošamario. Crvenilo na licu može da bude propraćeno i crvenim flekicama po telu. Obično je bolest veoma blaga", kaže dr Stjuard Sanders za GoodToKnow.

Dr Tuva Amutan ističe da možete da očekujete da se "dete ne oseća dobro prvih nekoliko dana zbog povišene temperature, curenja iz nosa, bola u grlu i glavobolje".

Ova infekcija se najčešće javlja kod dece od četiri do 12 godina, mada se može javiti i kod beba i kod odraslih ljudi, i iako je najčešće bezopasna, trudnice treba da budu oprezne.

Savet lekara je da se trudnice obavezno jave lekaru ako posumnjaju na Petu bolest, kao i oni koji imaju neki od poremećaja krvi ili oslabljen imuni sistem. Hitnu medicinsku pomoć potražite ukoliko dete, pored crvenila na obrazima ima veoma bledu kožu, kratak dan, ekstreman umor ili je gubilo svest.

Iako možda crvenilo na obrazima ponekad deluje bolno, ovaj osip zapravo ne boli.

Lekari ističu da je teško izbeći širenje Pete bolesti jer ljudi najčešće i ne znaju da je imaju dok se ne pojavi crvenilo, a tada već osoba nije zarazna, već samo pre pojave crvenila.

"Osip najpre može da se pojavi kao svetlo crvena mrlja na jednom ili oba obraza i ostaće tu. U nekim slučajevima se širi na ostatak tela, pa se posle par dana od pojave na licu može pojaviti i na grudima, stomaku, leđima, rukama, nogama, dlanovima i rukama, kao i na tabanima i stopalima", ističe dr Čan Teng.

Karakteristično za ovaj osip je da bledi ako ga pritisnete prstom.

Šta raditi ako dete ima Petu bolest

Najpre, ne treba mnogo da brinete jer dr Teng kaže da to generalno nije zabrinjavajuća infekcija.

"Većina i ne zna da ima ovaj virus koji prođe sam od sebe, bez komplikacija", kaže on.

Ukoliko se vaše dete zarazi ovim virusom, najbolje je da radite isto što i kod drugih virusnih infekcija – pobrinite se da unosi dosta tečnosti kako bi se izbegla dehidracija i da dovoljno odmara.

"Ukoliko dete dobije temepraturu, dajte mu Paracetamol sirup u dozi koja odgovara njegovom uzrastu. Ne dajte aspirin deci mlađoj od 16 godina", poručuje dr Sanders.

Za razliku od bakterijskih infekcija, ova virusna se ne leči antibioticima, već je potrebno da se telo izbori sa infekcijom.

Iako ova infekcija najčešće ne izaziva nikakve ozbiljne probleme kod zdravih osoba, ukoliko je vaše dete u riziku za komplikacije usled hroničnih bolesti ili ugroženog imunog sistema, obratite se lekaru. Takođe, isto važi i ukoliko ste trudni, a zarazite se ovim virusom.

Inače, ovaj virus se prenosi pljuvačkom i sekretom, a može se preneti i vazduhom kada zaražena osoba kašlje, kija, smeje se. Može se preneti i kapljicama pljuvačke u vazduhu kada ste u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom, pa se ovaj virus zato brzo prenosi među decom u vrtićima i školama.

Ova infekcija obično traje između pet i 21 dan, a sam osip se najčešće povlači za nekoliko dana, mada može ostati duže na koži ukoliko dete ima temperaturu. Dobra stvar, pored toga što su simptomi najčešće blagi, je da su šanse veoma male da dete dva puta bude zaraženo ovim virusom.

"Iako nije nemoguće, to je veoma retko. Do sada nisam čuo za takve slučajeve", poručio je dr Sanders.

BONUS VIDEO:

Kako izgleda osip roseola kod dece keywords: dete, osip, virusna infekcija, roseola TikTok/brookejeffymd

(Yumama/N. Z.)