Američko udruženje ortodonta, najvažnije ortodontsko udruženje na svetu, preporučuje da svako dete, pre nego što napuni 7 godina, prvo poseti stomatologa ortodonta. Intervencija u najpogodnijem trenutku rasta omogućava bolji rezultat i kraće vreme terapije protezama, kako prenosi Clicksanatate.

Zašto su dečiji zubi krivi?

„Još iz faze menjanja zuba ponekad se može primetiti da su zubi gušći. U ovoj fazi, zubi se pojavljuju i čak nisu u skladu sa licem deteta. Često novoizbili zubi imaju veličinu i oblik prilagođen licu odraslih, pa su i veći, jer će decu pratiti tokom celog života“, saznajemo od dr Lorelei Nasar, specijaliste implantologije. Ova situacija može nastati iz više razloga: prerano vađenje jednog ili više mlečnih zuba, što dovodi do pomeranja okolnih zuba kako bi se zatvorio prazan prostor. „Naše telo ne voli prazna mesta, ona ne postoje u prirodi, pa žuri da ih zatvori! Stoga se ovako pojavljuju zbijeni zubi“, ističe dr Nasar.

Drugi razlog može biti i to što je mališan od jednog roditelja nasledio oblik zuba, a od drugog oblik zubnog luka i kostiju lica, a među njima postoji disproporcija. Dakle, opet govorimo o pretrpanim zubima. Ponekad za neke zube više nema mesta u luku, pa ostaju uključeni u vilice, bez izbijanja.

Šta preduzeti

„U svakoj ovakvoj situaciji mora se uraditi panoramski rendgen i konsultacija stomatologa. On će, naravno, preporučiti posetu ortodontu, koji će dati potrebna objašnjenja o fazi u kojoj se ortodontski aparat mora ugraditi, u kom periodu će morati da se nosi i šta će se dalje dešavati, “, dodaje specijalista.

Dobro je zapamtiti da je za decu koja rastu, početak ortodontskog lečenja veoma važna i izazovna faza u njihovom životu. Što su zubi bolje poravnati i što se lakše mogu očistiti, to je bolja pozicija između dva zubna luka. Dakle, manja je šansa parodontitisa, koji je glavni uzrok preranog gubitka zuba.

„Potreba da se započne ortodontski tretman ne dolazi samo iz estetskih razloga, jer dete sa krivim zubima nije lepo. O, ne! Ionako je lepo! Ali zbog funkcionalnosti (harmonično zatvaranje gornjih zuba na donje) i higijene (uređeni zubi se mnogo lakše čiste, prenatrpani uvek zadržavaju retencione niše za ostatke hrane), ispravljanje krivih zuba je apsolutno neophodno za zdravlje deteta, i, naravno, žvakanje“, dodaje dr Nasar.

Koje je pravo doba za popravljanje i nošenje zubnog aparata?

Specijalista implantolog Lorelei Nasar je mišljenja da: „Ne postoji precizna starost za početak ortodontskog lečenja, to zavisi od svakog slučaja i vrste malokluzije deteta. U nekim slučajevima je potrebno rano intervenisati jer je cilj lečenja ispravljanje skeletnog problema. Dakle, dobro je da dete počne da nosi aparatić sa 6 godina, jer su dečje kosti savitljivije i bolje reaguju na ortopedske sile. Dok je u drugim slučajevima, međutim, potrebno intervenisati kasnije. Često je potrebno korigovati položaj zuba koji počinju krivo. Ako problem nije skeletni, već zubni, moguće je intervenisati na kraju rasta“.

Koji zubni aparat se preporučuje deci?

„Aparati za zube su više vrsta, fiksni (sadašnji, sa malim pločicama pričvršćenim na svaki zub i međusobno povezanim žicama) ili mobilni, pomalo demodirani, nalik na bakinu protezu. Zauzvrat, fiksni aparati su takođe nekoliko tipova, metalni ili keramički, jedva vidljivi ili nevidljivi. Osim toga, mogu da imaju elastične boje, za odličnu zabavu dece“, obaveštava specijalista implantolog Lorelei Nasar.

Praktično, zubni aparati se mogu primeniti u bilo kom uzrastu. „Zato što ortodoncija nije prerogativ dece ili tinejdžera, već se može koristiti u bilo kom uzrastu: zubi se uvek pomeraju! Imala sam pacijente od 56 godina sa ortodontskim aparatima“, ističe specijalista Klinike za implantologiju dr Nasar.

Zaključno, mesta za poboljšanje uvek ima, a prevencija je prva preporuka svakog lekara. Stoga, svaki roditelj mora da obrati pažnju na to kako se njegovo dete razvija i da vodi računa o svakoj kontroli neophodnoj za procenu zdravlja deteta i skladnog razvoja u odrasloj dobi.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kupanje bebe TikTok/thedixonfamily111