Još
Ostalo

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prohodavanje – važno je strpljenje

Budite strpljivi, pustite svog mališana da prohoda onda kada je za to spreman...

  Izvor: Foto: Shutterstock

Da bi dete prohodalo, neophodno je da neurološki sazri, na šta ne može da se utiče spolja, pa ovo učenje može da potraje mesecima. Svako dete ima svoj ritam sazrevanja, koji treba poštovati i pomoći mu da uspešno savlada razvoj motorike.

Dubak ne ubrzava prohodavanje

Nestrpljivi i nedovoljno informisani roditelji, ponašanje deteta koje pokazuje potrebu da se kreće, pogrešno tumače kao želju za hodanjem. Često roditelji iz potrebe da pokažu kako je njihovo dete napredno, oslanjaju ga o pod i tako izazovu refleksni hod.

Dete koje se prerano stavi u dubak biće uskraćeno za prolazak kroz sve faze hoda, bez uspostavljene ravnoteže, a nakon prohodavanja biće  nesigurno, zapinjaće o prepreke, često će padati bez oslanjanja na ruke

Tada se najčešće pravi velika greška -stavljaju dete u dubak, kako bi što pre naučilo da hoda. Međutim, ovaj postupak najčešće usporava razvoj samostalnog hoda, a dete ne ovladava ravnotežom, koja je neophodna za stabilan hod. Uz to, dete u dupku nepravilno hoda, oslanjajući se vrhovima prstiju o podlogu, što može da dovede do pojave deformiteta stopala.

Kada stavite u dubak bebu od šest meseci, ona će stajati na vrhovima prstiju, opruženih kolena (zdravo dete opruža kolena tek sa sedam meseci). Ovakav postupak ostavlja negativne posledice po razvoj kretanja. Ako se sa korišćenjem dupka nastavi i dalje, to će uticati na formiranje pogrešne šeme hoda. U isto vreme će izostati spontano kretanje na boku, na čvrstoj i ravnoj podlozi.

Puzanje - sedenje - stajanje – hodanje!

Dete najpre nauči da puzi. Zatim iz četvoronožnog prelazi u sedeći položaj, i obrnuto. Podiže se na kolena, i iz klečećeg položaja, uz pridržavanje - pravi iskorak jednom nogom, pa zauzima uspravan položaj. Tek nakon ovog,

Posledice preranog uspravljanja Stavljanje deteta u uspravan položaj kada ono nije spremno za to, beskorisno je, ali može da bude i opasno. Razvoj bebinih stopala nije završen njenim rođenjem. Koštano i hrskavičavo tkivo je i dalje mekano, mišići se tek formiraju, pa delovanjem spolja može da dođe do oštećenja i krivljenja, što se dešava pasivnim postavljanjem na noge i forsiranjem hoda. Posledice mogu da budu: nepravilan razvoj stopala i kolena, a potkolenice pod težinom tela mogu da se iskrive, što na kraju dovodi do deformiteta kičmenog stuba.

spremno je za prve samostalne korake. To se najčešće dešava između četrnaestog i šesnaestog meseca, sa tolerancijom i do četiri meseca. To znači da je sve u redu ako dete počne samostalno da hoda sa deset meseci, ali i ako se to desi u dvadeset i prvom mesecu. Jedino je važno da se roditelji ne mešaju previše i ne ometaju normalan motorni razvoj.

Roditelji koji nisu upoznati sa normalnim razvojem motorike deteta i njenim zakonitostima, često prave greške i požuruju svoje dete. Zato je neophodno  da se posavetuju sa fizioterapeutom, koji će da ih kroz odabrani program vežbi usmeri ka pravilnom motornom razvoju mališana.

Da bi se dete nesmetano razvijalo, nikako ga ne treba stavljati u prinudne položaje - za koje ono nije spremno, niti ga prerano stimulisati na aktivnost za koju nije zrelo. Za to postoje određeni uzrasni okviri. Ali, ne treba da brinete ako se vaše dete ne uklapa u njih, važno je da prođe sve faze razvoja utvrđenim redosledom.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Vesti

Porodica