4 neočekivana znaka pokazuju da je dete umorno: Ne ume to da kaže, ali vam ovako daje do znanja

Evo koja 4 neočekivana znaka pokazuju da je dete umorno i previše stimulisano.

4 znaka da je dete umorno i previše stimulisano.jpg
Foto: Shutterstock

Deca gotovo nikad neće reći da su umorna, a da bi se izbegla histerija i plakanje, važno je da roditelji nauče da prepoznaju znake koji pokazuju da su mališani preumorni i previše stimulisani.

Evo koja četiri neočekivana znaka pokazuju da su deca umorna:

1. "Lepe" se za vas

Ponekad kada su deca previše stimulisana i umorna to pokazuju tako što žele sve vreme da budu uz mamu. Recimo, dete ide iz prostorije u prostoriju za majkom, jer mu je usled svih stimulacija koje je imalo tokom dana potrebna mamina blizina da ublaži anksioznost i pruži osećaj sigurnosti.

2. Promene u apetitu ili ishrani

Mališani mogu da promene neke svoje navike u ishrani kada se osećaju previše stimulisano. Na primer, može da se desi da dete koje inače obožava neku određenu grickalicu sada odjednom više ne pokazuje interesovanje za nju. Stres i umor mogu da se odraze na apetit dece, a da oni to i ne primete.

3. Frutsracija zbog svake sitnice

Znate one male trenutke kada se desi nešto bezazleno, poput toga da dete ne uspeva da samo obuče čarapicu iz prvog puta, a nakon toga usledi histerija? To može da bude znak da je mališan previše stimulisan i umora. Frustracija zbog malih stvari može biti signal da je dete preopterećeno nekim drugim stvarima, piše parentfromheart.com.

4. Izbegavanje stvari koje dete inače voli

Ako dete koje je inače pričljivo i aktivno iznenada postane tiho i nezainteresovano za stvari koje voli, obratite pažnju. Ponekad se mališani udaljavaju od stvari koje inače vole jer su im u tom trenutku "previše" kada su pod stresom ili preterano stimulisani nečim drugim.

Šta možete da uradite da pomognete detetu

Kada primetite ove znake, postoji nekoliko načina na koje možete da podržite svog mališana:

Napravite bezbedan prostor – sedite sa njim, radeći neku "mirnu" aktivnost, poput bojenja ili čitanja. To je ponekad dovoljno da se mališan otvori i podeli sa vama svoje misli, kada ne oseća pritisak da priča.

Saslušajte ga i ne pokušavajte da sve poporavite – odolite potrebi da predlažete rešenja. Ponekad je deci potrebno samo da ih neko sasluša i razume.

Neka odmor bude prioritet – ako vam deluje da je dete preumorno, pod stresom, razmislite o tome da malo smanjite broj aktivnosti u narednih dan-dva, kako bi mališan imao dovoljno vremena za odmor. Ponekad je lagani vikend kod kuće sa mamom i tatom sve što im je potrebno da napune baterije.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece  Izvor: TikTok/hustle_with_linda