Mlečni zubi su privremeni, ali to ne znači da o njima ne treba da vodimo računa. Dečji stomatolog Julija Seljutina otkriva najčešće mitove o mlečnim zubima u koje mnogi veruju i objašnjava kako takva uverenja mogu da budu štetna.
1. Dugo dojenje je krivac za karijes
Uzrok karijesa su bakterije koje se nalaze u ustima, a koje proizvode kiselinu koja oštećuje zube i stvara se karijes. Loša i neredovna higijena zube, način ishrane samo mogu da doprinesu razmnožavanju bakterija i stvore im prijatno okruženje, ali ne postoji direktna veza između dugog dojenja i pojave karijesa.
2. Srebrenje mlečnih zuba pomaže u lečenju karijsa
Srebrenje mlečnih zuba na kojima se pojavio karijes je zapravo proces lečenja zuba pri čemu se koriste preparati srebra. To je, međutim, prilično zastarela metoda, koja se koristila u početnim fazama pojave karijesa, nakon čega bi površine zuba zahvaćene karijesom postale crne. Zub ostaje takav sve dok ne ispadne, što može da potraje i godinama.
Stomatolog Seljutina ističe da se danas koriste modernije metode, poput fluoridacije ili ispunjanja zuba, koje nisu ništa manje efikasne, a zubi uz njih izgledaju lepše.
3. Trogodišnje dete može samo da pere zube
Roditelji treba da peru zube mališana sve dok ne krenu u školu jer su jednako važni i trajanje i tehnika pranja. Stomatolog smatra da deca predškolskog uzrasta još nisu dovoljno zrela i sposobna da dobro sami operu zube, pa ako odrasli barem ne nadgledaju taj proces, vrlo lako se mogu pojaviti problemi sa zubima.
4. Mlečni zubi se ne leče
Mlečni zubi su privremeni i posle nekog vremena ispadaju, a menjaju ih stalni zubi. Ukoliko se pojave problemi sa mlečnim zubima, svakako ih treba rešavati, a ne ostaviti pod parolom "uskoro će ispasti", kaže zubarka za deti.mail.ru.
Prvo, nelečeni mlečni zubi mogu da izazovu bol, ali i da dovedu do ozbiljnih komplikacija, zato ih ne treba uzimati olako. Osim toga, ako se pojavi karijes na mlečnim zubima i ne leči se, može da utiče i na začetke stalnih zuba.
5. Beli zubi su zdravi
Boja zuba ne mora da znači baš ništa u kontekstu zdravlja, pa tako i zubi koji imaju žućkastu boju mogu da budu savršeno zdravi. S druge strane, biserno beli zubi ne moraju uvek da budu zdravi.
Osim toga, ponekad mogu da se pojave i bele flekice na zubima, a glavni razlog je obično karijes u početnim fazama. Dakle, svakako i decu koja imaju savršeno bele zube treba redovno voditi kod zubara.
6. Mlečni zubi mogu da budu klimavi
Zdravom mlečnom zubu treba dugo vremena da se promeni tj. ispadne i on nije labav jer ima dug koren. Ali, čak i ako iz nekog razloga mlečni zub ispadne ranije (što se može desiti usled povrede) ili ga zubar izvadi, to ne znači da će se novi, stalni zub pojaviti odmah. Baš suprotno, rano uklanjanje mlečnog zuba može da odloži rast stalnog.
7. Skupe paste su bolje od jeftinijih
Kada birate pastu za zube za dete, ono što treba da gledate su sastojci, a ponekad su one jeftinije čak i bolje. Zubarka Seljutina savetuje da birate one koje ne sadrže natrijum lauril sulfat koji se dodaje da bi paste bolje penile, kao i one koje sadrže kalcijum karbonat ili natrijum karbonat.
Dobar izbor su dečje paste za zube koje sadrže titanijum doksid i silicijum doksid, jer ovi sastojci nisu previše abrazivni, već nežno čiste dečje "biserčiće".
8. Paste s fluorom su opasne za decu
Stomatolog ističe da fluor ne samo što nije opasan sastojak u dečjim pastama za zube, već je i važan za zaštitu od karijesa - i stalnih i mlečnih zuba. Seljutina ističe da je bezbedno čak i ako deca progutaju malo fluora jer je on toksičan samo u velikim količinama – mnogo većim od onih koje se nalaze u tubi paste za zube.
Međutim, kada dete koristi pastu sa fluorom, obratite pažnju da na četkicu nanosi količinu koja odgovara veličini zrna graška i da je ne koristi više od dvaput dnevno. Takođe, birajte pastu za zube koja odgovara uzrastu deteta jer se ne stavlja u sve paste jednaka koncentracija fluora.
BONUS VIDEO: