Roditelji beba, a naročito kada one propuzi, na razne načine se trude da obezbede životni prostor kako bi se izbegle neke nezgodne i opasne situacije. Međutim, važno je obratiti pažnju i na bezbednost dečjih soba kada su u pitanju nešto starija deca, a lekari pedijatrijske hitne pomoći otkrili su koje stvari nikada ne bi držali u sobama svojih mališana.

1. Neobezbeđeni ormari, police i ogledala

"Neke od najužasnijih i najozbiljijih povreda kod dece su izazvane tako što na njih padnu komode ili police za knjige koje nisu pričvršćene i obezbeđene", kaže doktorka sa jedinice za intenzivnu negu dece dr Anita Patel.

Specijalista pedijatrijske hitne pomoći dr Bred Sobolevski je istakao da police, ormari i drugi predmeti na koje dete može da se popenje treba da budu pričvršćeni za zid, a upozorio je i na velika samostojeća ogledala, preko kojih mališani mogu da padne, i koja zato takođe treba da budu pričvršćena za zid.

2. Sanduci za igračke sa teškim poklopcima

Iako su razne kutije, taburei i sanduci sjajno mesto za odlaganje igračaka, neki ovakvi komadi nameštaja mogu da budu opasni.

"Sanduci za igračke deluju bezazleno, ali oni sa teškim poklopcima mogu da budu opasni jer potencijalno mogu da padnu i povrede detetu prste ili glavu. Takođe, deca mogu unutra i da se zaglave, usled čega postoji rizik od gušenja", upozorio je dr Sobolevski.

Umesto toga je bolje koristiti sanduke/kutije sa lakim poklopcima, sa kliznim poklopcima, one gde se poklopci skroz skidaju ili ih uopšte nema.

3. Dugi kanapi

"Nažalost, česta povreda je davljenje kanapima od roletni i zavesa. Iz tog razloga smo uklonili sve roletne iz dečje sobe koje imaju ove viseće kanape ili smo kanape obezbedili tako da su izvan dometa dece", kaže dr Patel.

4. Kreveti na sprat

Iako su ovi kreveti praktični u smislu iskorišćenja prostora, pa su otuda i česti u dečjim sobama u Srbiji, izgleda da nisu baš bezbedni.

"Kreveti na sprat su odgovorni za mnoge povrede izazvane padom. Ogradice ponekad nisu dovoljne da spreče pad, a i merdevine za penjanje mogu da budu opasne", kaže dr Sobolevski.

Prema savetu Američke akademije za pedijatriju, deca mlađa od šest godina ne bi trebalo da spavaju u krevetu na sprat. Savet dr Sobolevskog je da ako koristite krevet na sprat za decu, on bude smešten u ćošak, tako dete zidom sa dve strane bude zaštićeno od pada, a na preostale dve postavite zaštitne ograde. Takođe, savet je da se u blizini merdevina postavi noćna lampa.

5. Električne grejalice

"Potrebne su naročito u zimskim mesecima, ali predstavljaju rizik od požara, posebno u dečjim sobama. Deca mogu nehotice da stave zapaljive stvari poput ćebeta blizu grejalice, usled čega može doći i do požara", kaže dr Sobolevski za huffpost.com.

Deca mlađa od šest godina sklonija su tome da slučajno prevrnu predmete poput električne grejalice, ali čak i starija deca nemaju znanje kako da bezbedno koriste ove uređaje.

Umesto električnih grejalica, savet dr Sobolevskog je da koristite dodatnu ćebad ili vreće za spavanje, kako bi mališanima bilo toplo.

6. Podne lampe

Kada je potrebno dodatno osvetljenje u sobi, podna lampa je uobičajeno rešenje, ali nije i najbezbednije za dečju sobu.
"Ove lampe je lako prevrnuti, posebno kada deca okolo trče i penju se. Osim toga, i sijalice mogu da se zagreju dovoljno da izazovu opekotine na dečjoj koži", kaže dr Sobolevski.

Osvetljenje na plafonu, stone ili zidne lampe su bezbednija alternativa za dečje sobe, kao i LED sijalice koje se ne zagrevaju, pa ne mogu ni da naprave opekotine.

Na kraju, lekari poručuju da ne zaboravite povremeno da iznova procenite bezbednost dečje sobe.

"Kako deca rastu, menjaju se vrste opasnosti koje prete. Uvek je dobra ideja da, kako oni rastu, povremeno iznova procenite koliko je njihova soba bezbedna", zaključuje dr Sobolevski.

BONUS VIDEO:

Pravila pedijatra za svoju decu TikTok/beachgem10