Detetu  do 8. godine treba prati kosu kad se zaprlja. To jest, ako je mališan proveo ceo dan napolju u peščaniku, ili na selu sa svojom bakom, igrajući se napolju, znojeći se i dodirujući glavu prljavim rukama, onda je, naravno, bolje da ga okupate uveče i operete kosicu.

Ako vaša beba ima dečji seboroični dermatitis, takođe morate češće da mu perete kosu kako bi naslage omekšale i lakše se skidale.

Od 8. godine, lojne žlezde dece postaju aktivnije i treba da peru kosu 1-2 puta nedeljno. Od 12. godine, svaki drugi dan ili svaki dan za one sa masnom kosom, kao i za aktivnu decu i kada se bave sportom. Ako se skalp vašeg deteta zamastio, potrebno je da dodate jedno pranje nedeljno već utvrđenom rasporedu. Uzgred, nema potrebe da svakodnevno perete bebu sapunom - ovo isušuje delikatnu i osetljivu kožu bebe.

„Deca koja nisu dostigla hormonsku zrelost mogu da peru kosu jednom ili dva puta nedeljno. Uzmite u obzir uzrast, osobine i kvalitet kose, kakva je koža glave da li se znojili ili ne. Ako se znoji ili trčii puno, onda je, naravno, bolje da operete taj znoj iz kose.. Ako tinejdžer ima povećano lučenje sebuma, onda neka pere kosu 3-4 puta nedeljno“, rekla je dermatolog, kozmetolog, Tatjana Egorova.

BONUS VIDEO

Mama zubarka pere zube detetu TikTok/rossbridgedentistry