Osim što nema isti ukus kao kravlje, sojino mleko sadrži i veoma različite nutrijente. Da li i kada se ono preporučuje u ishrani dece, saznajte u tekstu koji sledi
Sva mleka od soje nisu ista, već se razlikuju u zavisnosti od sorte i kvaliteta zrna - na primer, od njegove starosti, kvaliteta zemljišta gde je gajeno, načina skladištenja. Pojedini enzimi u soji proizvode isparljive sastojke, koji mogu da imaju neprijatan miris, što umanjuje njen kvalitet. Duže skladištenje izaziva promenu boje. Postoji i razlika u kvalitetu proteina i masti, minerala i isparljivih materija. Ukupna količina isparljivih materija je u direktnoj vezi sa aktivnošću enzima lipokigenaze.
Po čemu se razlikuju sojino i kravlje mleko?
I sojino i kravlje mleko su bogat izvor proteina. Kravlje ih sadrži nešto više - šest grama po šolji, u odnosu na sojino mleko - četiri grama,
Sojino mleko ne sadrži u izvornom obliku ni kalcijum, niti vitamin D. Šta više, visok nivo fitinske kiseline kod soje smanjuje apsorpciju kalcijuma, magnezijuma, bakra, gvožđa i cinka. Pošto je sojino mleko biljnog porekla, ne sadrži nimalo vitamina B12, koji se nalazi isključivo u životinjskim izvorima, uključujući kravlje mleko. Zato, ako koristite sojino mleko u zamenu za kravlje, uzmite ono koje je obogaćeno. Kravlje mleko, inače, ima dvostruko više masti, naročito zasićenih.
Da li se sojino mleko preporučuje deci koja imaju alergiju na kravlje mleko?
Kod oko tri odsto odojčadi se u prvim mesecima razvije alergija na proteine kravljeg mleka, koja se u najvećem broju slučajeva prevazilazi do kraja druge godine života. Međutim, oko 15 odsto takve odojčadi ima ukrštenu reaktivnost između proteina kravljeg mleka i sojinih proteina - što znači da, ako su bebe alergične na kravlje, biće i na sojino mleko. Zato im je bolje dati formulu od hidrolizovanog kravljeg mleka, u kojem su proteini delimično razgrađeni, zbog čega će izostati imuni odgovor.