Među majkama postoje i one kojima bebe spavaju u kolicima na terasi i zimi. Ali tu si i vatreni protivnici - dete ne provodi uvek vreme na čistom svežem vazduhu u gradu na terasi i u suštini je bez nadzora. Pedijatri su izneli svoje mišljenje o spavanju dece na balkonu po hladnom zimskom vremenu.
Mnogi roditelji postavljaju pitanje: zašto toliko dugo da oblače i sebe i dete, vuku kolica na ulaz zgrade (gde, inače, nema uvek lifta i rampe), ako čim izađete iz kuće, dete odmah zaspi? Nekada, spavanje na balkonu je dobra alternativa šetnji po hladnom vremenu, ali postoji veliki broj „ali“ koje treba uzeti u obzir pre nego što izvučete kolica i zatvorite vrata balkona.
Julia Teplova pedijatar je objasnila, “Šetnja je važan deo svakodnevne rutine svakog deteta. Da bi se osiguralo da donosi samo koristi, postoji niz pravila.
Jedna od njih je ograničavanje šetnji zimi na temperaturama ispod 10 stepeni za bebe do godinu dana i ispod 15 stepeni za bebe od jedne do četiri godine. Brzina vetra je takođe važna za udobnu šetnju. Po vetrovitom vremenu šetnje treba skratiti ili izbegavati. Alternativa za bebe u ovom periodu je boravak na balkonu. Po pravilu, vreme šetnji se poklapa sa spavanjem, a roditelji mogu da koriste kolica.
Da bi san bio fiziološki, tokom šetnje potrebno je osigurati da dete ne postane hipotermično.
Trajanje spavanja na balkonu treba da je jednako jednoj redovnoj šetnji. Normalna opcija kada je lepo vreme je do 2 šetnje, ukupno 3-4 sata za ceo dan.
Pošto termoregulacija dece još nije savršena i sklona su hipotermiji, postoji pravilo: detetu oblačimo 2 sloja više odeće nego za odraslu osobu. Za decu u prvoj godini života, za zimsku šetnju trebaće vam pamučna zeka za spavanje, zatim punije štramplice ili punije pantalonice, duksić, čarape, zimski skafander ili zimska navlaka za kolica. Na glavi - kapa sa pamučnom postavom ili pamučna kapa, a preko zimska vunena, na ruke rukavice.”
Elena Pisareva pedijatar, dodaje, “Ako ste se odlučili za boravak od sat vremena na balkonu, potrebno je da se pobrinete za udobno mesto i toplu odeću za deteta. Najčešće, roditelji biraju kolica - dete je, po pravilu, imalo vremena da se navikne na njih, i može da spava u njima napolju. Međutim, po jakom mrazu, boravak na balkonu ne štiti od promrzlina: obavezno namažite obraze bebi kremom.”
Malo je verovatno da će kvalitet dečijeg sna biti dobar ako balkon gleda na bučnu ulicu ili kolovoz, tako da ova opcija odmah otpada - ni majka ni beba neće moći da budu mirne.
Zamislite da se dete budi, ali nema kontrole nad njim. Ako je već naučilo da promeni položaj tela, njegova prva reakcija biće da pokuša da ustane ili da se na drugi način pomeri. Može ispasti iz kolica. U nedostatku roditeljske pažnje, uvek postoji ogromna opasnost. Neophodno je imati bebi monitor da znate kada se dete probudilo, kako se ne bi uplašilo kada otkrije da je ostalo samo.
Postoji popularan mit da dete kada spava na balkonu neće akumulirati potrebnu količinu vitamina D. Prema zvaničnoj preporuci SZO, za dobijanje dnevne doze vitamina D, potrebno je izlaganje difuznoj sunčevoj svetlosti. Samo izlaganje lica kada sunce nije jako, dovoljno je i pola sata. Stoga, nema potrebe da nasilno svlačite dete ili naprotiv, trontate ga previše u skafander - sve bi trebalo da bude umereno.
Još jedan mit povezan sa spavanjem na balkonu na hladnoći je da dete navodno od jakog mraza zaspi previše čvrsto i dugo. Ova pretpostavka nema osnova, ali je ipak važno osigurati da beba zimi ne ostane na svežem vazduhu duže od 2 sata, inače će to uticati na odnos dnevnog sna i noćnog odmora - to se često dešava kod dece do 6 meseci, čiji ritam spavanja još nije prilagođen.
BONUS VIDEO