Svaki roditelj ima želju da beba prespava celu noć, ali za mnoge je spavanje nemoguća misija. Nesmetani noćni san deteta je pravi san za roditelje. Posle neprospavanih noći, noćnog hranjenja, grčeva, nicanja zubića - kada roditelji konačno mogu da se naspavaju? Elena Muradova, osnivač i direktor centra za spavanje i razvoj dece, direktor Centra za obuku savetnika za spavanje i majka troje dece, za portal deti.mil.ru objasnila je u kojem uzrastu možete da očekujete da će beba prespavati celu noć.
Novorođenče: bez režima
Novorođenče spava veći deo dana (oko 15-18 sati), ali se njegov san sastoji od kratkih intervala (u proseku 2-4 sata). Ovi periodi sna nisu podložni promeni dana i noći: beba još nije formirala cirkadijalne ritmove ili unutrašnje biološke satove. Zato u prvim nedeljama bebinog života ne treba očekivati da će živeti po bilo kakvoj rutini.
Dok beba ne napravi razliku između "dana" i "noći", roditelji će morati da budu strpljivi i jednostavno prihvate činjenicu da će tokom prvih meseci života morati da se budi često noću da bi bebu nahranili. Ponekad često - svaka 2-3 sata. Ali nakon 6 nedelja, roditelji mogu primetiti jednu epizodu (dnevno) produženog sna - oko 3-6 sati. Pokušajte da zadržite ovaj dugi deo sna noću, a ne tokom dana.
Za udoban noćni san u prvim mesecima detetovog života, potrebno je:
1. Održavajte kratke periode budnosti između dnevnih dremki (obično ne duže od 1-1,5 sati).
2. Stavite bebu da spava u hladnoj, mračnoj prostoriji.
3. Hranite je kad god poželi.
2-6 meseci: Noćni san se postepeno produžava
Posle 6-8 nedelja, dnevni san bebe postaje kraći, a noćni san postaje duži. Međutim, i dalje ga treba redovno hraniti noću. Sa 3-4 meseca često se javlja "regresija sna": deci treba duže da zaspe, nemirno spavaju i bude se noću češće nego obično. To se dešava jer se struktura spavanja deteta menja.
Do 6 meseci uspostavlja se relativno dug noćni san. Neka deca mogu da spavaju do 6 sati (ponekad i više) bez buđenja. Mnogo će zavisiti od vrste hranjenja, načina na koji je san organizovan i uspostavljenih navika za uspavljivanje. Ali nekoliko buđenja po noći je norma za bebe čak i u dobi od 6 meseci.
6-12 meseci: do 10 sati sna po noći
Mnogi stručnjaci za spavanje beba primećuju da do 9 meseci većina beba može da spava celu noć bez buđenja. Moja dugogodišnja praksa konsultanta za spavanje to potvrđuje - uz upozorenje da pod "spavati celu noć" podrazumevamo 8-10 sati sna tokom noći. Ipak, većina dece mlađe od jedne godine bolje spava celu noć od 10-12 sati uz jedno hranjenje ujutru.
Zašto, ako bebe mogu da spavaju celu noć, je to tako retko? Pre svega, "može" ne znači "trebalo bi". Sva deca su različita: uverena sam da kada su deca u pitanju ne postoji jedno pravilo koje će odgovarati svima bez izuzetka.
Uvek treba da obratite pažnju na individualne karakteristike i potrebe vašeg deteta. Drugo, majke često spavaju sa svojom bebom jer doje. U ovom slučaju može biti jasno više od jednog hranjenja. I ovde je veoma važno da pokušate da odvojite hranjenje da biste zadovoljili osećaj gladi od hranjenja "iz navike" (kada beba očigledno nije gladna, ali nakon buđenja ne zna kako da zaspi bez dojke).
Najčešći uzroci noćnog buđenja tokom ovog perioda:
1. Kasno spavanje.
2. Uspavljivanje uz uobičajene asocijacije koje su potrebne za nastavak spavanja i usred noći – ljuljanje, hranjenje itd.
3. Neprikladni obrasci spavanja i budnosti za bebu tokom dana.
4. Skokovi u razvoju vezani za uzrast.
Na prva tri razloga može se uspešno uticati prilagođavanjem ponašanja dece i roditelja pre i tokom spavanja. Ali krizama vezanim za uzrast moramo pristupiti filozofski: prihvatiti, izdržati, pa čak i imati vremena da se radujemo! Vaše dete je zdravo i dobro se razvija. Tokom skokova u razvoju, bebe mogu lošije spavati i češće se bude, ponašaju se uglavnom nemirno i češće traže dojku. I dok uče nove veštine (dete je naučilo da puzi, sedi, ustaje), deca obično nastavljaju da treniraju i dok spavaju.
Da biste izbegli vežbanje noću, neka vaše dete vežba što je više moguće tokom dana. Ako ima ustaljenu naviku da zaspi u naručju sa dojkom u ustima, ljulja se, drži flašicu, grli majku, ljulja se ili u kolicima, onda kada se probudi noću, po pravilu, biće mu potrebni uobičajeni uslovi za uspavljivanje. Zajedničko spavanje ne garantuje uvek rešenje problema sa čestim buđenjima noću. Ako želite da vaša beba spava u svom krevecu, najbolje je da počnete da radite na samostalnom uspavljivanju što je ranije moguće.
Od 4-6 meseci možete stvoriti uslove za samostalan san. Naviknuvši se da zaspi u svom krevecu i budi se u njemu noću, dete se neće plašiti i moći će odmah ponovo da zaspi samostalno bez pomoći odrasle osobe. Istovremeno, važno je shvatiti da će vam samostalno zaspati pomoći da izbegnete buđenje noću "iz navike". Ako razlog nije u asocijacijama na uspavljivanje, već u nelagodnosti, nicanju zubića, obradi razvojnih veština i sl., onda je zadatak roditelja da, ako je moguće, otklone nelagodnost i pomognu bebi da preživi ovaj težak period.
Posle godinu dana: pojavljuju se strahovi koji ometaju san
Roditelji često očekuju da će beba posle godinu dana nekako početi da "konačno spava sama". Ali u većini slučajeva (naročito ako postoje uporne asocijacije za zaspanje) to se ne dešava.
Želeći da izbegnu noćno hranjenje, majke često mleko zamenjuju kompotom, vodom, kefirom ili tečnom kašom. U stvarnosti se situacija ne menja. Dok detetu svakako treba nešto da popije da bi zaspalo, kada se budi između ciklusa spavanja, ono će uvek iznova zahtevati uobičajenu flašicu. Hrana i piće su veoma jake asocijacije za spavanje.
Po pravilu, potrebna je tehnika da se nauči da samostalno spavaju: dosledne radnje koje detetu pokazuju da je krevet mesto za spavanje, a ne za jelo ili skakanje dva sata pre spavanja. Preporučujem da izaberete metode postepene promene (ako roditelji imaju vremena i energije) ili nežne metode treninga spavanja sa mamom u sobi.) Na primer, 20 minuta pre spavanja dajte mu nešto da popije/pojede, a pre spavanja opustite dete uz pomoć masaže, bajke, uspavanke, maženja, jasno i dosledno insistirajući da zaspi bez hranjenja, ljuljanja itd.
Bliže 2 godine, mnoga deca počinju da se plaše: mraka, čudovišta, usamljenosti. A noćna buđenja u ovom dobu mogu biti povezana sa takvim strahovima.
Ako se vaše dete često budi, sa njim izaberite igračku za spavanje koja će mu pomoći da zaspi. Ona takođe može biti "hvatač" loših snova i zaštitnik od čudovišta ispod kreveta. Pre spavanja isplanirajte šta ćete zajedno raditi kada se on probudi. A uveče pričajte o tome kako vam je prošao dan i setite se prijatnih trenutaka. Ako se vaše dete plaši mraka, noću možete ostaviti prigušeno noćno svetlo, postepeno smanjujući njegovu osvetljenost.
Dešava se da je detetovom nervnom sistemu teško da se "uspori" nakon napornog dana. U ovom slučaju, posebno je važno pratiti njegovu rutinu, provesti veče veoma mirno, pripremiti se za spavanje unapred i posvetiti više vremena opuštanju deteta pre spavanja.
Kada će dete prespavati noć a da se ne probudi?
Posle 1,5 meseca, beba može (ali ne bi trebalo!) da spava 3-6 sati. Od 6 meseci do godinu dana dete može da počne da spava celu noć ako može samo da zaspi – uzimajući u obzir, naravno, vrstu hranjenja.
Deca mlađa od 3 godine imaju pravo da se bude 1-2 puta tokom noći, a ne svako veče. Oni imaju mnogo prirodnih razloga za to, i to je normalno.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)