8 GREŠAKA RODITELJA ZBOG KOJIH BEBE LOŠE SPAVAJU: Mame i tate to rade iz najboljih namera, ali zapravo sebi otežavaju

Evo koje to greške roditelji prave, a zbog kojih bebe lošije spavaju i kako da ih izbegnete!

Shutterstock

Roditelji bebu dočekuju sa puno radosti i ljubavi, ali uz novorođenčad ne dolazi "uputstvo za upotrebu", zbog čega je mamama i tatama potrebno neko vreme da se naviknu na novu svakodnevicu.

Mnoge stvari roditelji instinktivno rade, ali uspostavljanje navika u spavanju kod bebe nije nešto što prirodno znate kako da uradite. Baš tu mame i tate često od početka prave greške, zbog kojih beba lošije spava, ali stručnjaci imaju savete kako da te greške izbegnete.

Uče bebu da je uspavljuju ljuljanjem

Ljuljuškanje i pevanje bebi može biti jedan od brzih i efikasnih načina da uspavate bebu, ali to s druge strane može da ima negativan efekat u smislu da dete postaje zavisno od roditelja da bi zaspalo. Pedijatar dr Đina Song kaže da bebe moraju da nauče same da se umire i zaspe.

"Ako mama uvek ljulja bebu dok ne zaspi u njenom naručju, beba će se za to uvek oslanjati na mamu", kaže ona. Onda, kada se vaš mališan probudi usred noći, plakaće dok ga ne uzmete. Zato Američka akademija za pedijatriju savetuje roditeljima da bebu stave u krevetac kada je pospana, ali još uvek nije sasvim zaspala, prenosi thebump.com.

Ipak, imajte na umu da su sve bebe različite i ako uspavljivanje ljuljanjem prija i vama i bebi, samo tako nastavite!

Uzimaju bebu čim se oglasi

Stručnjaci kažu da je važno da roditelji odgovore na bebin plač, ali pedijatar dr Song kaže da "nije neophodno" da uzmete bebu čim se oglasi u toku noći.

"Ako beba pravi neke zvuke i okreće se, u redu je da sačekate i vidite šta će se desiti. Ponekad mališani tako nauče da umire sebe i nastave da spavaju".

Dakle, sačekajte da vidite da li će beba nastaviti da spava, a ako počne da plače i deluje vam da ne može da zaspi bez vaše pomoći, uzmite je.

Uključuju i isključuju noćno svetlo

Nije loše samo po sebi da imate noćno svetlo u sobi u kojoj spava beba, ali je problem ako ga uključujete i isključujete.

"Bebina soba treba da izgleda isto u vreme kada ona zaspi i ukoliko se probudi u dva ujutru", kaže klinički psiholog sa sertifikatom u medicini spavanja, dr Linel Šniberg.

Imaju nerealna očekivanja

Pedijatar dr Đina Posner kaže da mnogi roditelji očekuju da beba od 12 nedelja prespava celu noć. Da, neki roditelji imaju sreće da zaista tako i bude, ali to nije pravilo i "nije razumno očekivati tako nešto".

"Oko šestog meseca možete da očekujete da će većina beba spavati veći deo noći", kaže dr Posner, ohrabrujući roditelje da imaju realna očekivanja.

Stavljaju bebe u krevet previše kasno

"Pravo" vreme za spavanje kod beba zavisi od njegovog rasporeda i potreba, ali nije pametno da čekate da mališan bude previše pospan pa da ga tek uspavljujete jer bi to moglo da vam se obije o glavu.

"Beba će biti previše iscrpljena da bi se sama umirila i zaspala", kaže dr Song, a dr Posner savetuje da obratite pažnju na znake da se bebi spava – trljanje očiju i zevanje – i da je tada stavite na spavanje.

Nisu dosledni u rutini spavanja

To što ćete svake večeri imate drugačije "rituale" pred spavanje bebe izbacuje iz ritma. Mališanima su potrebni jasni signali da je vreme za spavanje, a to ćete najpre postići tako što ćete svake večeri raditi iste stvari pre nego što bebu smestite u krevetac.

Rutina može da izgleda onako kako vama odgovara, ali dr Šniberg savetuje da to bude kupanje, oblačenje pidžame, hranjenje, a zatim čitanje priče ili pevanje pesmice pre nego što stavite bebu u krevetac.

Puštaju dete da zaspi bilo gde

Dešava se da ponekad niste kod kuće u vreme kada bi beba trebalo da spava, ali dr Šniberg kaže da je jako važno da beba uvek spava u krevecu jer će tu spavati najbolje i zaspaće najbrže.

"Savetuje se da vreme i mesto spavanja budu isti. Ako ste u tome dosledni, dete će imati dobre navike i raspored spavanja".

Puštaju bebu da spava "ceo dan"

Potrebe za snom kod beba se menjaju u zavisnosti od uzrasta, ali greška koju mnogi roditelji prave je da puste dete da spava predugo tokom dana, čime narušavaju njegov noćni san. Ponekad morate da probudite bebu ako tokom dana spava predugo, da ne biste poremetili raspored noćnog spavanja, kaže dr Posner i savetuje da vreme kada je beba budna ispunite igrom i pričom kako bi se umorila do sledećeg spavanja, zbog čega će bolje spavati.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Spavanje bebe uz buku  TikTok/themelbourne.mum

(Yumama/N. Z.)