Termin tihi refluks odnosi se na stanje kada se sadržaj iz želuca vraća u jednjak, ali ne izlazi uvek napolje, tj. do ne dolazi do bljuckanja, što roditeljima otežava da primete ovaj problem. Praktično, u pitanju neonatalni gastroezofagealni refluks, ali bez svog najočitijeg simptoma – regurgitacije.

Generalno, ukoliko beba ima poteškoća sa varenjem, postaje nervozna i plače tokom ili odmah nakon hranjenja, velike su šanse da je zapravo muči tihi refluks.

Rizik od refluksa se povećava između drugog i šestog meseca bebinog života, najverovatnije zbog povećanja količine mleka koju dete unosi tokom obroka, a zatim se polako smanjuje posle sedmog meseca. Gastroezofagealni refluks se obično povlači kod oko 85 odsto dece do prve godine, a kod oko 95 odsto do 18. meseca.

Kako da znate da li dete ima tihi refluks

Kod gastroezofagealnog refluksa je glavni simptom regurgitacija odnosno bljuckanje, a ako toga nema, tj. ako je u pitanju tihi refluks, na njega možete posumnjati ukoliko je beba postaje nervozna, odbija da jede ili ima simptome poput zviždanja u disajnim putevima ili se javlja kašalj.

Ređe se javlja apneja u spavanju ili povremene epizode izvijanja leđa i okretanja glavice na jednu stranu. Ponekad se može desiti da beba ne dobija dovoljno na kilaži ili još ređe, da gubi na kilaži. Gastroezofagealna refluksna bolest može da dovede i do anemije kod beba, piše nostrofiglio.it.

Kako pomoći bebi koja ima refluks

Da biste olakšali tegobe bebi koja ima refluks, pokušajte da napravite male promene u hranjenju. Evo šta možete da probate:

  • Ukoliko možete, nastavite da dojite bebu jer je majčino mleko lakše za varenje.
  • Pobrinite se da tokom hranjenja pravite pauze.
  • Češće podižite bebu da podrigne tokom hranjenja.
  • Hranite je kraće, a češće.
  • Držite bebu tako da joj glavica bude u višem položaju od donjeg dela tela tokom hranjenja.
  • Držite bebu u uspravnom položaju neko vreme nakon hranjenja.

BONUS VIDEO:

Trik za podrigivanje kod beba sa refluksom TikTok/mrsstringy