Verovatno imate vizije robusne bebe koja glasno plače, ali u stvarnosti mnoga novorođenčad su sićušna, mokra stvorenja kada prvi put stignu na ovaj svet. Često su njihove glave blago zašiljene kao rezultat prolaska kroz porođajni kanal. Ovo je samo privremeno - glava će poprimiti zaobljen izgled u roku od nekoliko dana. Možda će vas iznenaditi da je glava novorođenčeta tako velika u poređenju sa ostatkom tela.
Novorođenčad po rođenju izgledaju zgrčeno jer su im noge i ruke držane savijene u kolenima i laktovima dok su u materici. Posle meseci rasta u sve tešnjem prostoru, ovo je sasvim normalno. Udovi će se ispraviti kako vaša beba raste.
Pogledajte male prste na rukama i nogama vaše bebe. Primetićete tanke kao papir, a ponekad i dugačke - nokte.
Koža vaše bebe u početku izgledaće pomalo crvena, ružičasta ili ljubičasta. Neke bebe se rađaju sa belim premazom zvanim verniks, koji štiti njihovu kožu od stalne izloženosti amnionskoj tečnosti u materici. Verniks se ispere prvim kupanjem bebe. Neke bebe se rađaju veoma naborane. A neke, posebno prevremeno rođene bebe, imaju mek, krzneni omotač zbog lanuga, fine dlake koja se razvija dok su u materici. Lanugo obično nestaje nakon nedelju ili dve.
Osip, mrlje ili sitne bele tačke su takođe česti kod novorođenčadi. Oni obično nestaju tokom prvih nekoliko dana ili nedelja nakon rođenja. Lekar će pregledati vašu bebu u prvih 12-24 sata od rođenja i uveriti se da su svi osipi ili fleke normalni.
Zapamtite, izgled vaše bebe će se mnogo promeniti tokom narednih nedelja. Udovi će se proširiti, ton kože će se verovatno promeniti, a mrlje će nestati.
Kako lekari i drugo medicinsko osoblje proveravaju i neguju novorođenčad?
Odmah nakon rođenja, Apgar test će proceniti zdravlje vaše bebe. Ovaj rutinski test meri bebinu reakciju i vitalne znake. Proverava se pet stvari: broj otkucaja srca, disanje, boju, aktivnost i tonus mišića i refleksnu reakciju grimase.
Bebe dobijaju ocenu 0–2 u svakoj kategoriji, a pet rezultata se kombinuju da bi se dobila Apgar ocena. Evaluacija se vrši ponovo za 1 minut i ponovo za 5 minuta. Ovaj brz i lak test uglavnom proverava da li je bebi potrebna pomoć pri disanju. Generalno, rezultat od 7-10 znači da je beba dobro.
Kada beba dobije ovaj rezultat, nisu potrebne posebne radnje. Niži rezultat znači da bi bebi mogla biti potrebna dodatna pomoć, kao što je dobijanje kiseonika.
Vaše novorođenče će proći kroz nekoliko drugih brzih procedura, koje mogu da uključuju:
- čišćenje nosnih prolaza
- merenje težine, obima glave i dužine
- davanje masti za oči ili kapi za sprečavanje infekcije
Medicinsko osoblje će osušiti vašu bebu i staviti ćebe oko nje. Sve se ovo dešava veoma brzo. Ako je sve u redu sa vama i vašom bebom, vaša beba će biti u vašim rukama pre nego što to primetite za posebno vreme „koža na kožu“ .
Beba će dobiti injekciju vitamina K kako bi pomogla da se krv pravilno zgruša i spreči ozbiljan poremećaj krvarenja. Novorođenčad takođe dobija prvu dozu vakcine protiv hepatitisa B.
Takođe, test krvi novorođenčeta se radi pre nego što beba napusti bolnicu da bi potražila PKU (fenilketonurija), urođeni hipotireoidizam i mnoge druge bolesti koje treba dijagnostikovati rano u detinjstvu kako bi se obezbedilo uspešno lečenje. Sve bebe treba da imaju pregled sluha pre nego što napuste bolnicu kako bi se problemi rano otkrili.
Testovi se mogu razlikovati od jedne bolnice do druge, a takođe zavise od zdravstvenog statusa bebe. Novorođenčetu se radi test krvi da se proveri nivo šećera u krvi ili bilirubina. Ako se otkriju problemi, beba može odmah dobiti medicinsku negu.
Novorođenčad rođena vaginalnim porođajem obično može da ode kući iz bolnice nakon oko 48 sati. Oni koji su imali porođaj carskim rezom odlaze kući nakon oko 96 sati.
Šta novorođenče radi prvog dana?
Mnogi roditelji su iznenađeni kada vide koliko je novorođenče zaista budno. Odmah nakon rođenja, oči novorođenčeta su prilično otvorene i bebe provode dosta vremena proučavajući lica — posebno lica svojih roditelja. Vaša beba će se okrenuti ili reagovati na zvuk vaših glasova. Vaša beba koristi sva čula, uključujući miris i dodir, da bi vas dodatno identifikovala i vezala za vas.
Vaše novorođenče će plakati, spavati i ponekad će vas gledati direktno u oči. Njihov vid je zamagljen, tako da novorođenče najbolje može da vidi nešto (kao što je vaše lice) što je udaljeno oko 20cm. Beba će zgrabiti vaš prst ako ga stavite na njen dlan. I naravno, želi da jede.
Nakon što su u početku veoma budna, većina novorođenčadi postaje pospana oko naredna 24 sata.
Hranjenje
Većina zdravih donošenih beba može da se hrani „na zahtev“. To znači da su hranei kad god izgledaju gladne. Novorođenče koje doje obično jede svaka 2-3 sata. Bebe hranjene formulom mogu jesti svaka 3-4 sata. Novorođenčad ne bi trebalo da prođe više od 4-5 sati bez hranjenja.
Dojenje može početi odmah. Mamino mleko verovatno neće u potpunosti stići još dan ili dva, posebno za prvi porođaj, ali bebe se hrane kolostrumom, prethodnikom stvarnog majčinog mleka. Kolostrum može biti tanak i vodenast, ili gust i žućkast. Kada novorođenče počne da sisa, to pokreće hormone da kažu maminom telu da je vreme da napravi mleko.
Neke bebe (posebno prevremeno rođene i manje bebe) imaju teškoće da zahvate ili doje iz dojke. Medicinska sestra, savetnik za dojenje ili konsultant za dojenje mogu vam pomoći da prevaziđete sve probleme. Čak i ako dojenje ide glatko od samog početka, može biti od pomoći da o tome naučite što više od specijaliste za dojenje. Bebe hranjene na flašicu obično dobijaju prvi obrok u prvih nekoliko sati.
BONUS VIDEO