Svaka porodica je upoznata sa situacijom: beba stalno traži da je drži mama, a ako na neki način pokuša da disciplinuje dete i uskrati mu ovo zadovoljstvo, ono počinje da plače, da drami, a ponekad i da ima pravi napad besa. Kako preteranonošenje bebeprekinete?
Stvarni i izmišljeni razlozi
Važno je razumeti da u približno polovini slučajeva dete plače i da je hirovito ne „iz zabave“, već iz nekog specifičnog razloga. Svaki od njih može biti ozbiljan zadatak za majku da ga identifikuje i eliminiše.
Pokušajmo da navedemo neke od najčešćih razloga za suze kod dece. Na primer, beba jei gladna ili ima grčeve. Tipično, ovo se javlja kod beba mlađih od tri do četiri meseca. Takođe, beba je najosetljivija, plače i traži da bude držana zbog visoke temperature ili oštrog bola. Često su uzrok histerije padovi i modrice. Na kraju krajeva, beba može da plače samo zato što je mokra.
Konačno, dete može jednostavno da bude umorno, njegov nervni sistem je i dalje veoma slab, a beba se umara mnogo brže od odrasle osobe. Ili se dete plaši: u ranom uzrastu bebe skoro uvek reaguju na svaki jak zvuk iznenadnim plačem ili vriskom.
Uopšteno govoreći, čak i najmanje dete je samo dete, može da ima mnogo razloga za plač. A pre nego što tražite način da ga odviknete od ruku, majka prvo treba da nauči da razlikuje plač koji je izazvan objektivnim razlogom i plač kojim dete pokušava da manipuliše roditeljima.
Kako da prepoznate razloge za plač?
Pre svega, roditelji treba da nauče da razlikuju pravi razlog za plač deteta i potrebu za taktilnim kontaktom od običnih hirova. U suprotnom, pronalaženje načina da odviknete dete od ruku jednostavno neće uspeti.
A ako beba traži da je drži majka zato što se ne oseća dobro, „muči“ je temperatura ili bol, ozbiljno je povređena ili je nešto uplašilo, onda, naravno, treba dete da uzmete, držite i smirite. Nije neophodno da nosite u naručju tokom celog dana - možete skoro odmah da dete stavite da vam sedi u krilu, nastavljajući da ga grlite, nežno razgovarate s njim itd.
BONUS VIDEO