Praktični saveti za prve dane sa bebom: Evo kako da je kupate, čistite uši, koliko često da menjate pelene...

Pročitajte korisne savete koji će vam pomoći da se lakše snađete u prvim danima sa bebom.

Shutterstock

Prvi dani sa bebom kod kuće protkani su srećom, ali i brigom, naročito kada dobijete prvo dete. Da bi vam taj period bio lakši, donosimo vam nekoliko praktičnih saveta, koji će vam biti od koristi u prvim danima.

Kako da bebi bude prijatno kod kuće

  • Gledajte da sobna temperatura bude između 20 i 24 stepena.
  • Vetrite prostoriju u kojoj beba boravi nekoliko puta dnevno po desetak, 15 minuta. To radite kada dete nije u prostoriji, a gledajte da nakon provetravanja temperatura u prostoriji bude niža za oko dva do tri stepena.
  • Ne stavljajte krevetac nigde blizu utičnica ili električnih uređanja, uključujući i TV.
  • Pobrinite se da krevetac bude tako postavljen da iznad njega ne visi ništa – nikakva dekoracija, uramljene fotografije, slike...
  • Neka soba bude puna dnevne svetlosti – kada je dete budno, potrebno mu je okruženje koje će mu pomoći da jasno vidi sve oko sebe.

Saveti za higijenu

S obzirom na to da su nosne šupljine beba veoma male i uske, ne možete im očistiti nosić štapićima za uši. Najbolje je da im u nosić kapnete po koju kap fiziološkog rastvora koji će sve omekšati, a zatim nos očistite praveći mali "šiljak" od papirne maramice.

Da biste bebi očistili oči, prokuvajte vodu ili pripremite fiziološki rastvor i tupfere. Nakvasite tupfer, pa očistite oči mališana od spoljašnjeg ka unutrašnjem uglu. Ostatak lica očistite vlažnim peškirićem.

Za čišćenje bebinih ušiju koristite štapiće za uši sa graničnikom, i pobrinite se da očistite sve "krivine" i sam ulaz u ušni kanal. Takođe, ne zaboravite da očistite prevoj iza uva, a unutrašnjost uva nemojte da čistite štapićima jer možete povrediti ušni kanal.

Nakon svakog kakenja, pre nego što stavite bebi novu pelenu, operite joj guzu. Uradite to pod mlazom tekuće vode, bilo nad kadom ili u iznad lavaboa. Ako niste kod kuće i niste baš u situaciji da operete bebi guzu, koristite vlažne maramice.

U prvih dva do tri meseca je okvirno potrebno menjati pelene na svaka dva do ti sata, a kasnije kada se pelena napuni, što je okvirno na oko tri do pet sati.

Bebine nokte seckajte dok spava jer je tako lakše. To najčešće potrebno raditi na nekoliko dana, ali ćete to sami proceniti.
Temperatura vode za kupanje bebe bi trebalo da bude oko 36, 37 stepeni. Bebine genitalije treba prati svaki dan, dok je kupanje celog tela kupkom dovoljno jednom, dvaput nedeljno.

Kada spuštate bebu u korito sa vodom, jednom rukom je pridržavajte ispod glave, a drugom ispod guze. Najpre joj u vodu spustite noge i guzu, a zatim ostatak tela. Držite je tako da joj glava uvek bude iznad vode, a drugom rukom joj nežno istrljajte telo. Zatim ili polivajte bebu vodom kako biste sprali kupku ili joj isperite telo ispod česme.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Pedijatar o čišćenju ušiju bebama  TikTok/doctor_yoshi