KAKO DA SPREČITE DA BEBA ISPADNE IZ KOLICA? 3 stvari su najvažnije da se bezbedno veže

Sinoć su dve bebe uzrasta do 3 meseca, prevezene u Urgentni centar u Beogradu zbog pada iz kolica. Da se ovakve nesreće sa ozbiljnim posledicam ne bi događale, poštujte bezbedonosna pravila o vezivanju u kolicima za bebe.

Shutterstock

Da biste zaštitili svoje dete, važno je da pažljivo pratite uputstva proizvođača svaki put kada stavljate bebu u kolica. Konkretno, proverite da li su mehanizmi za sklapanje bezbedno zaključani kako biste bili sigurni da ne mogu da se sruše i uvek vežite dete pojasevima.

Sledeći saveti vam mogu pomoći da smanjite rizik da vaše dete ispadne iz kolica:

Uvek koristite sigurnosni pojas sa 5 tačaka da bezbedno pričvrstite dete. Dajte do znanja svom detetu od prvih dana, da se nećete pomeriti dok ne bude vezano kako treba. Kako vaše dete raste i postaje pokretnije, naučite ga da ne ustaje i ne naginje se iz kolica kako biste sprečili padove.

Kako da smanjite rizik od prevrtanja kolica:

  • Stavite torbe u korpu ispod kolica – nemojte kačiti preko ručki.
  • Nemojte da prekoračite propisana ograničenja težine za kolica. Prekoračenje ograničenja težine može da izazove nestabilnost.
  • Pazite na stariju braću i sestre koji pokušavaju da se popnu na kolica. Naučite stariju decu da je samo beba u kolicima.
  • Pažljivo birajte kolica.

 Kako da vezujete bebu:

  • Uvek zategnite kopču pojasa nakon što izvadite dete iz kolica.
  • Ne stavljajte jastuke ili ćebad u kolica.
  • Ako vaše dete zaspi u kolicima ili ga posmatrajte ili ga premestite u krevetić. Opasno je da ostavite dete bez nadzora u kolicima, čak i kada spava. Veća deca bi mogla da se izvijaju i prevrnu kolica. To može da dovede i do gušenja ili davljenja u naborima ili prazninama u kolicima.

Bezbedno kretanje sa kolicima

Evo kako da budete bezbedni kada ste napolju sa detetom u kolicima:

  • Uvek stavite kaiš za vezivanje oko deteta.
  • Izbegavajte guranje kolica po neravnom terenu, preko ivičnjaka i uz i niz stepenice. Ovo povećava mogućnost povreda i može da oštetiti kolica.
  • Uključite kočnice kad god se zaustavite, čak i na ravnoj površini, tako da dete koje se migolji ne može ponovo da pokrene točkove.
  • Parkirajte kolica paralelno sa ulicom ili železničkim šinama kako ne bi mogla da se otkotrljaju u opasnost.
  • Zamolite nekoga da vam pomogne kada dižete kolica u autobuse, vozove i tramvaje. Držite sami za ručke i zamolite drugu osobu da drži točkove kolica ili donji prednji deo rama. Kada izlazite, bezbednije je ako druga osoba može da ide ispred vas i prva uhvati i podigne prednji deo.

Fizička aktivnost je od vitalnog značaja za zdrav rast i razvoj vašeg deteta. Nastojte da uravnotežite vreme koje vaše dete provodi u kolicima sa dosta vremena za kretanje i igru i odmor.

Povrede

Mnogoj deci je svake godine potrebno bolničko lečenje zbog povrede u vezi sa kolicima.

Prevrtanje je najčešći uzrok povreda u kolicima. Čak i najčvršća kolica mogu biti u opasnosti da se prevrnu ako zakačite preteške torbe preko ručki.

Pad sa kolica je još jedan od uzroka povreda. Na primer, ovo se može desiti kada se kolica prevrnu ili kada deca nisu pravilno vezana pojasevima u 5 tačaka.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Tata ustaje noću zbog bebe  TikTok/ professorneil