Novopečene roditelje zbunjuje mnogo toga i imaju bezbroj pitanja u glavi kada dobiju prvu bebu. Jedno od pitanja koje ih brine je i to da li beba mora baš posle svakog obroka da podrigne?

Većina mama i tata zna da je važno da nakon svako obroka podignu bebu u uspravan položaj kako bi podrignula, ali šta ako se to ne dogodi?

Podrigivanje nakon obroka bebama inače pomaže da izbace vazduh koji su unele tokom jela jer u suprotnom taj vazduh u crevima može da izazove nelagodu, nadutost, da pojača grčeve. Takođe, izbacivanje vazduha podrigivanjem pomoći će bebi da lakše vari hranu, a smanjiće i rizik od bljuckanja.

Da li je opasno ako beba ne podrigne

OK, znamo da je važno da beba podrigne posle jela, ali šta ako uradite sve što je do vas a ona ipak ne podrigne, da li je to problem?

Nije uvek. Neke bebe, naročito one koje su dojene, tokom hranjenja gutaju manje vazduha, pa možda ponekad i nemaju potrebu da podrignu nakon obroka.

Položaj u kojem dete jede takođe ima uticaja – ukoliko jede pravilno i u položaju koji mu omogućava da tokom sisanja ili hranjenja na flašicu izbacuje vazduh, možda nako toga neće imati potrebu da podrigne.

Osim toga, ukoliko beba deluje lepo raspoložena nakon hranjenja, nije nervozna i uznemirena, možda joj prosto nije potrebno da u tom trenutku podrigne, piše nostrofiglio.it.

Šta da radite ako beba ne podrigne

Ukoliko beba ima grčiće ili često bljucka, svakako je savet da je držite nekoliko minuta uspravno nakon hranjenja, kako biste joj pomogli da podrigne.

Ako uprkos tome ona ne podrigne, a deluje vam da ne pokazuje nikakve znake neprijatnosti – gasovi, grčevi, nervoza i slično – ne brinite zbog toga što ponekad ne podrigne, to nije obavezno.

BONUS VIDEO:

Podrigivanje bebe sa refluksom Izvor: Podrigivanje bebe sa refluksom