Prva godina života je period veoma intenzivnog i ubrzanog razvoja kod dece. Ovaj period je za mame i tate s jedne strane veoma naporan i težak, a sa druge, i veoma lep jer svedoče prvom osmehu svog mališana, prvom zubiću, kao i brojnim prekretnicama u razvoju poput puzanja, hodanja, izgovaranja prvih reči...

Roditelji u ovom periodu obraćaju pažnju na sve, pa ih ponekad zabrine i da li dete ovo ili ono radi kako i kada bi trebalo. Da biste u vezi sa tim imali manje brige, u nastavku saznajte šta bi dete trebalo da radi oko svog prvog rođendana.

Hodanje

Pred kraj prve godine života mnogi mališani počinju da prave svoje prve korake. Ne postoji tačno vreme kada bi trebalo da dete prohoda, već to zavisi kako od njegovog psihomotornog razvoja, tako i od njegovog karaktera.

U proseku, deca uglavnom prohodaju oko 14. meseca, ali kod nekih se prvi koraci dese ranije, kod nekih kasnije. Mnogi od njih više vole da puze i tako se kreću po kući. U svakom slučaju, dobro je da mališana ohrabrujete da pokušava da ustane uz, recimo, krevet, te da pokuša da napravi prve korake. Kada padne, budite u blizini da se ne povredi, ali pustite ga da pokušava sam da ustane i nastavi da hoda.

Imajte na umu da prohodavanje nije nešto što bi trebalo da forsirate, već će dete napraviti prve korake kada bude spremno za to.

Govor

U ovom periodu većina dece počinje da izgovara svoje prve reči. Najpre mališani proizvode neke zvuke kojima pokušavaju da oblikuju reči, a tek malo kasnije dolazi prve reči.

Važno je da detetu dosta pričate, da pravilno izgovarate reči tj. ne tepate previše kada mu se obraćate, kako bi mališan bolje razumeo i brže zapamtio reči.

Deca u ovom uzrastu u proseku nauče oko deset reči, ali to je individualno. Oko 18. meseca dete počinje da koristi takozvanu holofrazu, odnosno jednu reč koja zapravo predstavlja celu rečenicu – na primer, dete će vam reći "ide", dajući vam do znanja da želi negde da ide.

Takođe, u ovom uzrastu deca koriste dosta gestove i izraze lica u komunikaciji, pored ovog malog broja reči kojima raspolažu.

Jedenje

Uglavnom oko prve godine života deca počinju da jedu manje-više isto ono što jedu i roditelji. Preporuka stručnjaka je da to ne bude hrana koja je pržena, niti previše začinjena, ali i da ne forsirate dete da mora da proba nešto ako ne želi ili da mora da pojede sve što mu date, piše donnamoderna.com.

Spavanje

Spavanje prolazi kroz veoma različite faze u prvoj godini. Neka deca oko prvog rođendana već znaju i mogu da se uspavaju sama, neka se još uvek bude noću, a razlozi mogu da budu razni: od nelagode zbog nicanja zuba, preko stresa zbog prelaska u svoju sobu (mnogi roditelji posle prve godine „sele“ dete u odvojenu sobu), do uzbuđenja zbog nekih novih stvari koje uči.

U svakom slučaju, budite strpljivi dok dete uči da spava samo i cele noći.

BONUS VIDEO:

Trik za izbirljivu decu TikTok/cassidyandkids