Pelenski osip često se javlja kod beba i dece koja, kao što je i iz naziva jasno, nose pelene. Na nežnoj bebinoj koži se, na delu koji je prekriven pelenom, javljaju crvenilo i iritacije koji mališanima prave neprijatnosti.

Srećom, postoje načini da se izbegne pelenski osip, a dermatolog Marsela Rikaurte otkriva sve o tome.

Zašto se pojavljuje pelenski osip

Pelenski osip se pojavljuje zbog toga što dete dosta vremena provodi u mokroj peleni, pa usled te vlažnosti koža postaje iritirana. Takođe, kada dete počne da jede čvrstu hranu, menja se pH vrednost njegove stolice, pa nakon kakenja u pelenu ona mnogo lakše iritira kožu.

I pelene koje su previše uske, male, mogu da doprinesu iritiaciji, kojoj su posebno sklone bebe koje imaju atopični ili seboreični dermatitis, prenosi guiainfantil.com.

Simptomi i lečenje pelenskog osipa

Najočigledniji znaci pelenskog osipa su upaljena, crvena koža na bebinoj guzi, genitalijama i preponama. Mogu se javiti svrab i osećaj peckanja na iritiranoj koži, pa nije neuobičajeno da beba zbog toga plače, naročito prilikom menjanja pelena.

Postoje razne kreme koje su namenjene upravo lečenju pelenskog osipa. Kada birate kremu za ovu namenu, najvažnije je da pogledate sastojke – trebalo bi da ublažava crvenilo, ali i da neguje nežnu bebinu kožu.

Dermatolog Rikaurte ističe da je najbolje koristiti kreme sa cink-oksidom, jer ovaj sastojak ima odlična izolaciona i upijajuća svojstva. Međutim, ako beba ima atopičnu kožu, bolje je umesto toga koristiti kreme sa vazelinom jer cink-oksid može dodatno da isuši kožu.

Provitamin B5 poznat i kao pantenol je takođe sjajan jer na podstiče prirodnu regeneraciju bebine kože. Kada je reč o ostalim sastojcima krema, gledajte da budu što prirodniji, bez parfema, prezervativa, boja.

Prevencija pelenskog osipa

U prvoj godini života koža beba ima rozikastu boju i osetljivija je na spoljašnje uticaje, zato je važno da negujete njenu kožu, naročito u pelenskoj zoni:

  • Ne koristite jake kupke i sapune za bebu, već se opredelite za neke nežnije sastojke.
  • Izbegavajte korišćenje vlažnih maramica, a umesto toga operite bebinu guzu toplom vodom.
  • Nakon pranja, posušite kožu blagim pokretima mekanim peškirom, a zatim nanesite neku od krema za negu pelenske regije. Pritom, savetuje dermatolog, nemojte da nanosite previše kreme jer koža tako neće moći da diše.
  • Pravilno stavite pelenu, odnosno tako da ne bude previše čvrsto zategnuta, opet kako bi koža mogla da diše.

Ukoliko se pelenski osip ne povlači ni nakon što ste preduzeli sve mere, obratite se lekaru. Takođe, idite kod lekara i ako se uz osip na pelenskoj regiji javi i povišena temepratura, mokraća ili stolica promene miris ili boju, ako se na pelenskoj regiji pojave bubuljice sa belim vrhom, poput gnoja, ako osip krvari ili curi.

BONUS VIDEO:

Mama napravila pelene za bebu TikTok/tyydollaaa