Bebe koje imaju žuticu prepoznaju se po žućkastoj nijansi kože i očiju, a ovo stanje se javlja zbog previše bilirubina u bebinoj krvi. Bilirubin je inače žuta supstanca koja se javlja usled normalne razgradnje crvenih krvnih zrnaca. Jetra uklanja bilirubin iz krvi i šalje je u creva, kako bi mogli da izađu iz tela.
Međutim, jetra novorođenčeta nije toliko efikasna u uklanjanju bilirubina kao jetra odraslih. Upravo zbog toga, žutica se javlja kada se bilirubin taloži brže nego što jetra stiže da ga razgradi i pošalje u creva kako bi ih izbacila iz organizma.
U najvećem broju slučajeva, žutica prolazi sama od sebe, a u ređim slučajevima je potrebna terapija za spuštanje nivoa bilirubina.
Simptomi žutice
Žutica se prepoznaje po žutoj boji koži, koja se prvo javlja na licu, zatim na grudima i stomaku, pa na nogama. Ponekad i bebine beonjače postaju žute, a bebe sa žuticom mogu da budu pospane, nervozne ili da imaju problema sa hranjenjem, piše kidshealth.org.
Ukoliko niste sigurni da li beba ima žuticu, nežno pritisnite prstom bebin nosić ili čelo – ako je ima, koža će postati žuta kada podignete prst.
Odmah idite kod lekara ako beba:
- Izgleda ili se ponaša kao da je bolesna
- Ima problema sa hranjenjem
- Pospanija je nego inače
- Žutica se pogoršava
Zašto se javlja žutica kod novorođenčadi
Najveći broj zdravih novorođenčadi ima fiziološku ili normalnu žuticu, koja se javlja jer bebe imaju više krvnih zrnaca nego odrasli. Ova vrsta žutice se obično javlja dva do četiri dana nakon rođenja i prolazi za oko dve nedelje.
Bebe mogu da imaju izraženiju žuticu ako:
- Rođene su prevremeno – njihova jetra nije dovoljno efikasna u uklanjanju bilirubina iz krvi.
- Ne unosi dovoljno majčinog mleka – to se najčešće dešava u prvim nedeljama života kada majka nema dovoljno mleka ili beba još nije naučila da efikasno sisa. Kod ove vrste žutice je najbolje češće nuditi bebi da sisa.
- Beba ima drugu krvnu grupu nego majka – ako majka i beba imaju različite krvne grupe, majčino telo stvara antitela koja napadaju bebina crvena krvna zrnca
Dijagnoza i lečenje žutice
Doktori na osnovu boje kože mogu da utvrde da li beba ima žuticu, a takođe se i testom iz krvi proverava nivo bilirubina jer previše bilirubina može da dovede do ozbiljnih problema.
Lečenje žutice zavisi od uzroka i nivoa bilirubina. Kada je u pitanju fiziološka žutica, ona se najčešće ne leči, već prolazi sama do sebe. Takođe, stručnjaci savetuju da se bebama sa žuticom češće nudi da sisaju, kako bi brže izbacili višak bilirubina.
U nekim težim slučajevima žutice se uključuje dodatna tečnost jer dehidracija dovodi do porasta bilirubina.
Takođe, koristi se i foto-terapija, pri čemu se bebina koža izlaže UV svetlu u bolničkim uslovima. Ova svetlost bilirubin menja u oblik koji beba lakše može da izbaci iz organizma.
Šta još treba da znate
Idite kod doktora ako žutica ne prolazi ni posle dve nedelje, kako bi se utvrdio tačan uzrok žutice i koji su dalji koraci koje možete da preduzmete.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna