Kada je u pitanju skidanje pelena deci, roditelji dobijaju veoma oprečne savete od različitih ljudi. Stariji često olako shvataju odvikavanje od pelena, pa podstiču mlade mame da to što ranije urade, a od okoline dobijaju i savete tipa "ostavi ga s punom pelenom, pa će shvatiti da treba da skine" i slično.
Kada je pravo vreme za skidanje pelena i da li je zaista najbolje to raditi leti, u emisiji "150 minuta" na TV Prva je govorio pedijatar dr Nebojša Golić.
"Dete odvikavamo od pelena, zapravo dete se samo, uz našu pomoć, odvikava od pelena, onda kada je ono spremno. Ne treba vezivati godišnja doba sa skidanjem pelena. Roditeljima je svakako lakše leti zbog manje garderobe, ali da li treba forsirati skidanje pelena leti, apsolutno ne. Treba čekati znake da je dete spremno i kada je dete spremno, onda skidamo, da li je to na leto ili zimu, nema pravila", rekao je pedijatar, pa objasnio i koji to znaci pokazuju da je mališan spreman da počne da koristi nošu.
"Znak da je dete spremno je da ono razume šta su fiziološke potrebe, ume da kaže piški mu se i kaki mu se ili piškilo je i kakilo je. T je prvi znak, a nakon toga da je dete sposobno da kontroliše svoje sfinktere, odnosno da zadrži stolicu ili mokraću na neko vreme".
Mnoge mame pribegavaju različitim metodama pri odvikavanju deteta od pelena, a jedna od njih je i stavljanje mališana na nošu svaki dan u isto vreme. Evo šta kaže dr Golić, da li je to dobar sistem za odvikavanje.
"Potencijalno da, ali bi potencijalno mogao da ima i neke neželjene posledice. Najčešća neželjena posledica kod isforsiranog odvikavanja od pelena je konstipacija tj. zatvor. Ceo taj proces odvikavanja od pelena i zašto forsiramo to kada je dete spremno, zato što je to psihološki i fiziološki proces, to je isto kao kada bismo učili dete od šest meseci da hoda – ne može, nije spremno. Tako i odvikavanje od pelena u potpunosti moraju da se stvore preduslovi da bismo mogli da skinemo pelene".
Kada je u pitanju savet koje mnoge mame dobijaju, naročito od starijih – "ostavi ga u punoj peleni, pa će sam shvatiti" – pedijatar upozorava da to može da ima i posledice.
"Zamislite da ste vi uneređeni i bespomoćni? Deca mogu da percipiraju da je to loš osećaj, ali taj loš osećaj može da ostavi neke loše posledice, a dodatni argument protiv toga je da taj sadržaj mokre pelene je pun bakterija i potencijalno potpomažemo razvoj infekcija, da li kožnih ili urinarnih, odnosno doprinosimo javljaju pelenskog ojeda".
Na kraju, dr Golić je poručio da je važno da roditelji budu dosledni, ali i da pažljivo procene kada i na koji način počinju odvikavanje deteta pelena, laže...
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna