Nicanje zuba za bebe ume da bude bolno, a za roditelje stresno. Ponekad mame i tate nisu ni sigurne da je beba nervozna zbog nicanja zubića, pa se zabrinu, ali da do toga ne bi došlo, evo kako da prepoznate da vašem mališanu rastu zubići:

  • Beba dosta balavi, više nego inače
  • Nervozna je i uznemirena
  • Obrazi su joj crveni
  • Neprestano stavlja u usta neke čvršće predmete i grize ih
  • Ima slabiji apetit
  • Lošije spava

Može se desiti i da se oko usta javi blagi osip, koji je posledica iritacije kože zbog obilnijeg balavljenja. Svakako, nicanje zuba ne bi trebalo da vas previše brine. Ukoliko je vaše dete izrazito nervozno ili ima još neke simptome, potražite savet lekara jer je moguće da je posredi nešto drugo, piše everymum.ie.

Uvek pregledajte bebine desni ako sumnjate da joj rastu zubi – najčešće su crvene i mekane, a moguće je i da vidite ili pod prstom osetite zub koji samo što nije izbio.

Zašto bebu boli

Promene u razvoju vilice odnosno nicanje zuba uzrokuju upaljenost i otečenost desni, a ovi simptomi najčešće se javljaju tri do pet dana pre nego što zub probije desni, nakon čega bi trebalo da se simptomi povuku.

Neki zubi niknu bez mnogo bola ili bez bola uopšte, dok neki zubići više namuče mališane. Na primer, nicanje kutnjaka je bolnije jer su veći i ne mogu tako lako da probiju desni kao drugi zubi. Ono što je još karakteristično je da zubi obično niču u paru.

Neki nicanju zuba pripisuju i razne druge simptome, poput dijareje i povišene temperature, ali nema naučnih dokaza da se nicanje zuba može da izazove ove simptome. Svakako, vi najbolje poznajete svoje dete, pa ako vam se čini da se ponaša drugačije nego inače ili ima simptome koji vas brinu, potražite mišljenje stručnjaka.

Kako da pomognete bebi

Svakako da vam nimalo ne prija da gledate svoju bebu nervoznu i da trpi bol, tako da je sasvim prirodno da želite nekako da joj pomognete. Imajte na umu da će sve to proći, a u međuvremenu, evo šta možete da pokušate kako biste bebi olakšali:

Masaža: Nežno protrljajte bebine desni čistim prstom ili čistom pamučnom pelenom koju čete prethodno pokvasiti.

Hladne glodalice: Bebi kojoj niču zubi će prijati nešto što će joj rashladiti desni, a za to su najbolje glodalice koje ćete ohladiti u frižideru.

Gelovi za zube: U apotekama možete kupiti neki od gelova koji su namenjeni upravo bebama, a koji se mažu na desni kako bi ublažili bol uzrokovan nicanjem zuba.

Lek: Ako bebu i dalje bole desni ili možda ima temperaturu zbog zubića, možete joj dati neki od sirupa koji se koriste protiv bolova i za skidanje temperature, poput paracetamola, febriceta i slično.

BONUS VIDEO:

Spas za bebu kojoj niču zubi TikTok/jamiedandrea

(Yumama/N. Z.)