Zatvor kod beba je česta pojava, a zavisno od načina hranjenja, razlikuje se i njena stolica. Bebe hranjene adaptiranim mlekom imaju čvršću i tamniju stolicu jer se adaptirana mleko vari duže od majčinog mleka. Bebe hranjene majčinim mlekom obično imaju ređu, zlatkastu stolicu.

Uobičajeno je da novorođenče ima barem jednu stolicu u toku 24 sata, ali ne treba brinuti iako je to ređe, na primer jednom u tri dana. Međutim, ima i dece koja posle svakog hranjenja imaju stolicu. Sve varijante su u redu, ali treba obratiti pažnju na boju i konzistenciju.

Naravno, u slučaju da dete ne dobija uredno na težini, treba se zapitati da li unosi dovoljno mleka i da li ima šta izbaciti stolicom.

Zatvor je češći kod beba koja se hrane adaptiranim mlekom, a prepoznaćete ga tako što beba ima jako tvrdu stolicu, nekad i u manjim kuglicama, a pražnjenje creva je otežano i bolno. Pritom, beba ima i grčeve i bolove u trbuhu, a može se i povrediti sluznica anusa, što je vrlo bolno i otežava pražnjenje.

Devojčicu boli stomak
Shutterstock Devojčicu boli stomak

Kako pomoći bebi koja pati od zatvora?

1. Povremeni zatvor uglavnom se leči menjanjem hrane. Detetu koje je na dohrani ponudite 30 do 60 ml soka od šljive ili jabuka. Ovsenim pahuljicama dodajte mekinje i povećajte uopšten unos voća (ne banane) i povrća. Starijem detetu ograničite unos mleka ako je veći od tri šoljice na dan.

2. Pobrinite se da detetu date i dovoljno tečnosti. Konsultujte se sa pedijatrom o upotrebi probiotika koji pomažu u reguliranju probave kod beba.

3. Pazite da se dete više kreće, pomozite mu tako što ćete mu pokretati nogice kao da vozi bicikl, evo kako to izgleda:

Vežbe za bebu koja pati od zatvora TikTok/pregnancytipsnow

4. Upotreba glicerinskih čepića koji omekšavaju tvrdu stolicu, može pomoći, ali nije uvek pravo ni trajno rešenje problema. Učestala upotreba čepića, klistira ili laksativa može biti novi uzrok zatvora jer crevo postane zavisno o njima i izgubi osetljivost na fiziološke nadražaje.

5. Postoje i gotovi klistiri, ali oni se upotrebljavaju više kao krajnja nužda, nego kao rutinsko pomagalo i nikada bez prethodnog savetovanja sa lekarom, baš kao ni bilo koja druga vrsta terapije lekovima.

6. Homeopatski lekovi mogu pomoći u otklanjanju problema sa opstipacijom, ali u tom slučaju se obvezno konsultujte sa iskusnim homeopatom.

U slučaju da u stolici primetite krv, a ne vidite moguću ranicu na anusu koja bi je uzrokovala, najbolje je što pre otići na pregled kod pedijatra. Isto učinite ako primetite da dete učestalo pati od zatvora jer ignorisanje problema može uzrokovati hroničnu opstipaciju.

(Yumama)