Brojni su razlozi za bebinu uznemirenost. Osim uobičajenih, poput gladi i pune pelene, bebe burno reaguju na umor, ali i na uznemirenost svoje majke. Plakanje dostiže vrhunac u šestoj nedelji života, kada većina odojčadi plače u proseku oko tri sata svakog dana. Period intenzivnog plača može da potraje do trećeg meseca. Za četiri od pet beba mlađeg uzrasta je karakterističan svakodnevni, neobjašnjiv razdražljiv plač, u trajanju od 15 minuta do sat vremena.
Ne ostavljajte bebu da plače
U prošlosti, popriličan broj stručnjaka je savetovao roditelje da puste svoju bebu da plače, kako bi se izbeglo da je razmaze.
Ostanite staloženi
Čak i veoma strpljivi roditelji mogu da dosegnu tačku „pucanja“ u slučaju kada je beba izuzetno nemirna i plačljiva. Međutim, najbolja stvar koju možete da učinite kada vaša beba razdražljivo plače, jeste da ostanete mirni. Jer, povećanje nivoa stresa kod vas će sigurno uticati da se on poveća i kod vaše bebe.
Utešite je cuclom
Iako pojedini stručnjaci nisu pobornici korišćenja dude (laže), dok je drugi preporučuju u pojedinim situacijama, mnoge bebe nalaze utehu u njoj. Ako je vaša beba sita, ali se ponaša kao da želi da sisa, ponudite joj dudu, da vidite kako će da reaguje. Lekari kažu da sisanje pozitivno deluje na nervni sistem - podstiče smirujući refleks i oslobađa prirodne hemijske supstance u mozgu koje deluju opuštajuće.
Stavite je na svoje telo
Ponekad, sve što bebi treba je vaša ljubav. Privijte je uz sebe, ljubite i govorite koliko je volite. Posebno je efikasan kontakt koža na kožu.
Istraživanja su pokazala da držanje bebe direktno na majčinom telu, kada dodiruje njene grudi i stomak - ne samo da deluje smirujuće, već i osnažuje vezu između majke i odojčeta.
Marame za nošenje bebe su korisne za kupovinu i šetnju, ali i da u njima po kući nosite bebu kada je potrebno da se smiri.
Odvratite joj pažnju
Prosto je iznenađujuće koliko često se ova metoda pokazala uspešnom. Pravite smešne grimase, imitirajte razne životinje, ljubite bebin stomačić tako da proizvodite smešne zvuke ("duvajte" u njega)... To je pouzdan način da se beba nasmeje, da joj se skrene pažnja od razloga za suze.
Pevajte
Beba voli vaš glas, on deluje umirujuće na nju. Pevanje, naročito ako je pesma nežna i umilna, poput uspavanke, može da smiri uplakanu bebu. I pevajuće „mrmljanje“ - dugo "mmmm" (proizvođenje melodičnog zvuka bez otvaranja usana), odnosno tiho pevušenje takođe nudi umirujući osećaj. Možete da bebi pustite i laganu muziku, a posebno efikasno deluje ambijentalna (zvuk vode, šum vetra u lišću, cvrkut ptica).
Plešite
Spori, ponavljajući pokreti poput njihanja, mogu da umire i uspavaju bebu. Toplina tela voljene osobe - mame ili tate, kao i grljenje - dodatna su pogodnost.
Smanjite spoljašnju stimulaciju
Bebe ponekad plaču jer se previše toga događa u njihovoj maloj glavi, zbog uticaja okruženja. Zato pokušajte da smirite bebu tako što ćete da uklonite gomilu igračaka oko nje, smanjite nivo buke, utrnete svetlo...
Pustite joj "pozitivnu buku"
Sredstvo suprotno prethodnom, za kojim često posežu mnogi roditelji da zaustave neutešan plač svoje bebe,
Idite u šetnju
Ponekad promena okoline može i te kako da pomogne. Svež vazduh će učiniti da se i mama i beba bolje osećaju, pogotovo ako je dan lep i sunčan. Ako ste u mogućnosti, idite sa bebom u park, to deluje vrlo umirujuće.
Znamo da neutešno bebino plakanje može da bude veoma frustrirajuće, ali ne brinite - nakon izvesnog vremena ćete naučiti šta vaša beba želi, kao i da postoje različite vrste plača za njene raznovrsne potrebe. A ona će, kako raste, naučiti i druge načine na koje može da komunicira sa vama.
Kada treba potražiti pomoć
- Ako plač traje tri i više sati
- Napadi plača se javljaju tri i više puta dnevno
- Plač se konstantno pojačava, a tokom njega se beba prilično znoji ili počinje da plavi
- Uz plač beba izgleda bolesno
- Ukoliko beba slabije jede, ima zelenkaste stolice, ili duži period nema stolicu
- U slučaju da plač postane tih i iscrpljujući
- Ako se uz plač jave i drugi simptomi (temperatura, kašalj, gubitak apetita, suva pelena...)
- I, naravno, ukoliko ste suviše zabrinuti, bolje je da se konsultujete sa lekarom, jer beba oseća vašu napetost
Tekst: Snežana Damnjanović Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna