Ukoliko ljuljate svoju bebu ne bi li zaspala, ona će uvek to od vas očekivati. Ako je dojite pred spavanje, ona će uvek želeti da baš na dojci utone u san. Ovo se, veruju stručnjaci, dešava jer bebe uspostavljaju rutinu i očekuju uvek isti način uspavljivanja.

Lin Marej, profesorka Univerziteta u Redingu, koja se dečjim razvojem bavi već 40 godina, savetuje roditelje da obrate pažnju na to šta bebi najviše prija i pokušaju da to ponavljaju svake noći. Najmlađi vole rutinu i, kada naviknu na određeni metod uspavljivanja, ona će umnogome pomoći roditeljima da uspavaju dete. Kako Marejeva objašnjava, uspostavljanje rutine sprečiće višemesečne besane noći.

”Treba naglasiti da bi ove principe trebalo izgraditi pre nego što se problem sa spavanjem jave jer je tako manja verovatnoća da će se periodi teškog uspavljivanja javljati retko”, rekla je Marejeva za Dejli Mejl.

Ova profesorka je  na predstavljanju svoje nove knjige “Psihologija beba” rekla i da treba sačekati oko nekoliko nedelja po rođenju deteta. Ukoliko tada primetite da beba nije zaspala odmah nakon dojenja, počnite da gradite rutinu, savetuje ona.

Kako prof. Marej ističe, najvažnije je posmatrati dete prilikom uspavljivanja. Ako mališan lako utone u san kada sisa svoju pesnicu, treba mu, pri nameštanju za spavanje, osloboditi ručicu i staviti je u blizini usta. Takođe, ona je primetila da bebe postaju pospane nakon posmatranja složenih šara, pa preporučuje da u njenom vidokrugu bude neka zanimljiva tkanina, a savetuje i da  dete bude okruženo plišanim medvedićima ili ćebadima jer tako oseća miris i posmatra teksturu.

Zahvaljujući svemu tome, roditelji ne moraju u svakom trenutku da budu pored svoje bebe i dobijaju priliku da predahnu, do čega neće doći ukoliko kod deteta razvijete naviku da zaspi tokom dojenja ili ljuljuškanja.