U mnogim kulturama, povijanje je dobro poznata i tradicionalna praksa. Još su Indijanci na taj način štitili decu tokom dugih putovanja. I danas se roditelji oslanjaju na ovu tehniku kako bi umirili bebu. Dobra strana povijanja je, svakako, mirnija beba koja duže spava jer je ne bude sopstveni pokreti. Takođe, time se sprečava i da se ogrebe noktićima po licu. Ipak, postoje istraživanja koja dovode u pitanje korisnost i bezbednost povijanja.

Komunikacija između majke i deteta

Jedan od najvažnijih uzroka zabrinutosti pedijatara i zagovornika dojenja je što povijanje ometa komunikaciju između majke i bebe. Manje plača ne mora da znači dobru stvar, zato što je to jedini način na koji beba može da skrene pažnju na sebe. 

"Plač je bebin jezik, to je jedini način da kaže da joj je nešto potrebno. Pre nego što počnete da povijate bebu, otkrijte šta joj je potrebno – nemojte samo da je ućutkajte", kaže pedijatrijska sestra pripravnik i edukatorka Kiti Franc.

Više sna, manje hrane

Novorođenčad koja su stalno povijena se ređe hrane i više izgube na težini. To je zbog toga što se povijene bebe bude manje puta u toku dana i lakše se ponovo uspavaju. Prema mišljenju stručnjaka iz američke Akademije za pedijatriju, bebe treba da se doje osam do dvanaest puta dnevno. Nasuprot tome, povijene bebe se hrane tek šest do sedam puta. To je zbog prirodne progresije kroz faze spavanja kod beba. Kada beba počne da se budi iz dubokog sna, usne i zatvorene oči počinju da se pomeraju, a ruke da kruže. Upravo je ovaj pokret ruku znak da treba probuditi dete jer je vreme za obrok. Međutim, ako su ruke blokirane povijanjem, beba će ponovo zaspati i propustiti hranjenje.

Francova je primetila da su bebe koje su bila povijane tokom prve nedelje izgubile čak 10 odsto svoje težine. To je više nego normalan gubitak težine koji traži dodatno hranjenje da ne bi došlo do dehidratacije. Francova je savetovala roditelje da ne povijaju decu, i ona su brzo nadoknadila gubitak.

Regulacija temperature

Iako je povijenoj bebi toplo i udobno, što je posebno važno u hladnim klimama, istraživanja pokazuju da je dodir sa majkom najbolji način da se reguliše telesna temperatura bebe. U jednoj ruskoj bolnici sprovedena je studija na 176 majki i beba, i naučnici su merenjem temeprature stopala otkrili da je povijenim bebama u jaslicama bilo hladnije. Takođe, povijenim bebama može da postane prevruće.


"Ako se beba oznojila dok je povijena, to znači da postoji veliki rizik da dođe do pregrevanja", upozorava Francova.

PageBreak

Sloboda pokreta

Bebama je u prirodi da se migolje, savijaju i protežu ruke, noge i prste, što ne mogu da rade dok su povijene. Tako im se razvija nervni sistem i poboljšava kontrola mišića.


"Ljudima je potrebno da imaju slobodu kretanja, ne samo zbog cirkulacije krvi, već i zbog veoma važnih neuroloških razloga koje nauka tek sad otkriva", kaže pedijatar Pol Flejs.

Takođe, povijena beba je primorana na neprirodan položaj, zato što su joj udovi ispravljeni. U materici, ruke fetusa su savijene, a šake se nalaze kod usta.

Displazija kuka

Pretesno povijanje bebe može da dovede do deformacije kukova, to jest displazije kuka. To kasnije može rezultirati oboljenjem zglobova i hroničnim bolovima, čak i artritisom. U izveštaju američke Akademije za pedijatriju naglašava se da je tesno povijanje problematično upravo zbog toga što se smatra da efikasnije smiruje decu, a drži noge u neprirodnom, ispruženom položaju.

Šta je bebama zaista potrebno

Iako stručnjaci nemaju potpuno jasan stav o povijanju, oni preporučuju druge bezbednije, ako ne i efikasnije načine za smirivanje deteta.

Na primer, nosiljka od prirodne tkanine ima sličan efekat, a dete se tada nalazi uz majku, stimulišu ga njeni pokreti i otkucaji srca. Masaža i nošenje takođe mogu da pomognu, ali najbolji metod je zapravo i najteži. Učenje kako beba komunicira znači i trpljenje plača, ali i divne trenutke kada konačno razumete šta vaše dete pokušava da vam kaže.

Dragana Milovanović