Već od šestog meseca bebe postaju aktivnije - prevrću se, "odgurkuju" svojim ručicama i nožicama, vežbaju da puze… U osmom mesecu one se uspešno podižu uz nameštaj, dok se u devetom mesecu bebe već samostalno penju uz stepenice...
Roditelji moraju da sagledaju sve moguće opasnosti koje vrebaju u bebinom okruženju i preduzmu određene mere zaštite.
Bezbednost u spavaćoj sobi
Položaj kreveca
Prvih meseci, u krevetac bi trebalo staviti dušek (najbolje antialergijski) u najviši mogući položaj, da majka ne bi morala mnogo da se savija kada uzima bebu. Kasnije, oko devetog meseca, kada bebe počnu da uče da se
Naime, poželjno je da krevetac ima što više nivoa (tri do pet), iz razloga da bi mogli da se menjaju kako beba raste. Pojedini krevetići imaju i silikonsku zaštitu na ivici ograde (da beba ne bi glodala drvo).
Zaštitni jastučići
Ukoliko beba pokazuje interes za penjanje tako što stavlja stopala na zaštitne jastučiće postavljene oko kreveca, dok pokušava da se dočepa ogradice - vreme je za njihovo uklanjanje!
U svakom slučaju, u vreme kada je dete u stanju da se prevrne i sedi bez pomoći (razvojna prekretnica koja se postiže do osam-devet meseci starosti), zaštitni jastučići bi trebalo da budu uklonjeni. Jer, dete može da ih koristi kao "mehanizam" za penjanje kada počne da stoji.
Bezbednost u kuhinji
Bebe uživaju da istražuju kuhinju, pogotovo dok mama priprema obrok (ili, barem, to pokušava, dok joj se «mali puzač» mota oko nogu!). Nažalost, u pitanju je prostor koji može da bude opasan za bebu ako nisu preduzete neophodne mere predostrožnosti.
Obratite pažnju na sledeće «upozoravajuće» delove vaše kuhinje i budite na oprezu kada je beba u njihovoj blizini:
Štednjak
* Previše znatiželjne bebe, koje mogu da se podignu u stojeći položaj, sposobne su za otvaranje vrata rerne - da je malo istražuju! Zbog toga bi trebalo da to unapred sprečite.
* Dobro pripazite šerpe i lonce na štednjaku, jer beba može da zgrabi njihove ručke i povuče posude prema sebi.
Mašina za pranje posuđa
U njoj može da bude "opasnog" posuđa (čak i oštrog), koje čeka da bude oprano ili sklonjeno - zbog toga je važno da onemogućite pristup bebi do ovog uređaja (postavite neku blokadu).
Ostava (kuhinjski plakar)
Držite plastične kese (zbog opasnosti od gušenja) i sredstva za čišćenje na sigurnom, van domašaja bebe. Najbolje u zaključanom ormaru, ili elementu sa sigurnosnom bravom za decu, dobro učvršćenom.
Zaštita za stepenice
Dok beba istražuje svoje okruženje, opasnosti vrebaju na sve strane. Naročito su nezgodne stepenice. No, i za to postoji rešenje. Kao odlična zaštita, pokazala su se specijalno dizajnirana sigurnosna vrata, koja brinu o bezbednosti deteta i sprečavaju moguću nevolju (ima raznih modela, a mogu da se postave i u kući - na primer, na otvorena vrata, i napolju).
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna