Iako za našu zemlju ne postoje zvanični podaci o procentu korišćenja auto-sedišta za decu, nezvanične informacije su veoma zabrinjavajuće i ukazuju na mali procenat roditelja koji su ih nabavili za svoju decu. Novi zakon o saobraćaju predviđa obavezno korišćenje dečjih auto-sedišta - po ugledu na evropske propise, koji se u Evropskoj uniji primenjuju već godinama. Upravo zbog brige o bezbednosti najmlađih učesnika u saobraćaju, Udruženje Roditelj želi da ukaže na važnost pravilnog odabira i korišćenja auto-sedišta.

Zašto je auto-sedište neophodno?

Studije o bezbednosti u saobraćaju i rigorozni testovi koji se sprovode u okviru Evropske unije, pokazuju da se pravilnom upotrebom auto-sedišta smanjuje smrtnost dece pri sudarima za preko 50 odsto, a novorođenčadi čak za oko 70 odsto.

Roditelji izbegavaju korišćenje auto-sedišta iz raznih razloga, pogotovo u gradskoj vožnji i na kraćim relacijama, jer smatraju da spora vožnja ne može ozbiljnije da ugrozi bezbednost deteta. Pritom pogrešno misle da je dete bezbedno u njihovom naručju ili vezano pojasom za odrasle. Međutim, trebalo bi imati na umu da prilikom sudara, pri brzini od samo 25 kilometara na sat - deluje sila oko 20 puta veća od težine objekta. To znači da dete čija je telesna težina, na primer, deset kilograma - u takvim okolnostima postaje «teško» 200 kilograma, tako da majčine ruke i krilo ne predstavljaju adekvatnu zaštitu. Pored toga, ukoliko mališani nisu dostigli dovoljnu visinu i težinu da bi koristili pojas za odrasle, on im ne pruža zaštitu.

Najbolja preporuka roditeljima je da se uvek koristi odgovarajuće auto-sedište, uprkos mogućem negodovanju ili protivljenju deteta. To je podjednako važno i na kraćim i na dužim relacijama, kao i pri sporoj vožnji a ne samo brzoj, jer bezbednost mališana mora da bude na prvom mestu. 

Kako pravilno odabrati auto-sedište?

Auto-sedišta su podeljena u više grupa, u zavisnosti od telesne težine deteta. Na našem tržištu postoje razni modeli mnogih  proizvođača, što može da zbuni roditelje. Najbolje je da se, pre svega, opredele za auto-sedište koje nosi oznaku ECE R44, jer to znači da je proizvedeno u skladu sa strogom zakonskom i bezbednosnom regulativom Evropske unije. Na samom auto-sedištu bi takođe trebalo da postoji oznaka da je izvršen atest, kao i podatak o vrsti sedišta, odnosno da bude navedeno u kom tipu automobila može da bude korišćeno.

Imajte u vidu da je sedište napravljeno u skladu sa prosečnom visinom i težinom dece. Stoga, da bi sedište moglo da štiti dete na pravi način, mora da odgovara konstituciji vašeg deteta. Proteklih nekoliko godina, na našem tržištu su se pojavila auto sedišta sa takozvanim izofiks (Isofix) sistemom, koja pružaju veoma dobru zaštitu i lako se postavljaju. Međutim, ona mogu da se koriste samo u novijim modelima automobila, koji imaju fabrički ugrađen dodatak za montiranje Isofix sedišta. Najbolje je da se posavetujete sa prodavcem da li sedište za koje ste se odlučili može da se postavi u vašem autu, ili da to probate na licu mesta.

Kako da pravilno postavim auto-sedište? Da li mogu da pogrešim?

Uz svako auto-sedište dobijate detaljno uputstvo, sa crtežima za pravilno montiranje - jako je važno da se toga pridržavate. Većina standardnih auto sedišta kod nas se montira uz pomoć sigurnosnog pojasa, koji već postoji u većini automobila. Prilikom montiranja, obratite pažnju da pravilno postavljeno sedište ne može da se pomeri ni levo ni desno, već da stoji čvrsto u mestu.

Gde postaviti auto-sedište?

Auto-sedišta iz grupe 0: Kada je u pitanju sedište iz grupe 0, najbolje je da se montira pozadi, u suprotnom smeru od smera vožnje. Nikako nije preporučljivo da se montira na suvozačevo mesto, pre svega iz bezbednosnih razloga, ali i opasnosti od aktiviranja vazdušnog jastuka. Auto-sedišta iz ostalih grupa je najsigurnije postaviti pozadi, na sredini klupe, a ukoliko to nije moguće, onda se montiraju iza vozačevog ili suvozačevog mesta. Stručnjaci preporučuju da dete sme da se vozi u smeru vožnje tek kada može samostalno da sedi, i to «čvrsto», kao i da ima telesnu težinu preko devet kilograma, a najoptimalniji uzrast za to je oko godinu dana.

Autosedišta iz grupe 0 i 1: Većina auto sedišta grupe 0 i 1 ima i svoj pojas, sa takozvanom zaštitom u tri ili pet tačaka (ramena, prepone i butine). Pojas je pravilno postavljen ukoliko se kopča nalazi na sredini grudnog koša deteta, a možete proveriti da li je dobro zategnut tako što - kada ga prilagodite detetu - razmak između traka od pojasa i grudnog koša ne bi trebalo da bude širi od vašeg prsta.  

...

Još jednu stvar nikako ne smete da zaboravite. Naime, strogo je zabranjeno da se auto-sedište za dete montira ukoliko postoji vazdušni jastuk (air bag) koji se direktno otvara ispred njega, jer bi to za posledicu imalo nanošenje teških telesnih povreda mališanu prilikom eventualnog otvaranja vazdušnog jastuka. Ako u vašem vozilu postoji vazdušni jastuk koji se otvara ka auto-sedištu, najbolje je da ga isključite u nekom od ovlašćenih servisa za vaš automobil.

Težina deteta i kategorije sedišta

U skladu sa telesnom težinom, auto-sedišta su podeljena u sledeće kategorije:

     • 0    -za decu od rođenja do 10 kilograma

     • 0+  -za decu od rođenja do 13 kilograma

     • 1    -za decu od 9 do 18 kilograma

     • 2    -za decu od 15 do 25 kilograma

     • 3    -za decu od 22 do 36 kilograma (buster - booster sedište).

Postoje i kombinovana auto-sedišta, koja pokrivaju više navedenih grupa odjednom.

Saveti za duža putovanja

- Dete bi trebalo da bude lagano obučeno, kako bi se osećalo prijatnije u sedištu. Ukoliko zahladni, uvek možete nečim da ga pokrijete.

- Ne zaboravite da ponesete detetove omiljene igračke, kako bi mu bilo manje dosadno tokom vožnje.

- Pravite češće pauze tokom puta.

- Naoružajte se strpljenjem ukoliko dete ne voli da sedi u auto-sedištu. Nemojte da ga puštate da se vozi van njega, ukoliko želite da se na njega i navikne.  

Ivana Vitas Đelić