Još
Ostalo

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kalendar razvoja: 5. mesec - hoću sve da dohvatim

U petom mesecu, beba postaje znatiželjna u većoj meri nego do tada. Pomno prati sve što se oko nje događa i pokušava da u tim događajima aktivno učestvuje.

  Izvor: Foto: Shutterstock

To će omogućiti intenzivniji motorni razvoj, naročito zanimanje za sopstveno telo, ali i pokušaje okretanja u stranu i hvatanja udaljenih predmeta.

Psihomotorni razvoj

U položaju potrbuške, beba pomera težište tela na stomak. Ako želi da poveća polje igranja, pruža laktove prema napred. Ugleda li omiljenu igračku izvan polja domašaja, postaviće se u siguran položaj na stomaku. Glavu, grudni koš i ruke će podići u vazduh i "plivaće" nogama kraće vreme.

Povezane vesti

*Kotrljanje u stranu postaje sve aktivnije i sa ciljem. Beba «gornju» ruku i nogu usmerava preko sredine tela ka drugoj strani, u pokušaju da se prevrne.

*Odojče sve svesnije hvata igračku. Ako mu je pružimo sa strane, uhvatiće je prstima i ispruženim palcem. Pomno je posmatrajući, premešta je iz ruke u ruku. Ovo je izuzetno krupan korak u razvoju bebinog mozga. Ako vaše dete, u nastojanju da uhvati igračku, glavu uvek okreće nazad i ne može da je uhvati, porazgovarajte o tome sa pedijatrom.

*Na sazrevanje mozga ukazuje i okretanje glave u pravcu izvora zvuka. Ono mora da bude podjednako uspešno sa obe strane.

Osim razvoja čula, beba pokazuje i prve znake pamćenja: ako njenu ruku sa igračkom - kojom se igrala, prekrijemo maramom, ona će da izvuče ruku zajedno sa igračkom.

*Ukoliko vaše petomesečno odojče ne reaguje na zvuk sa jedne ili obe strane, ili nije zainteresovano za okolinu, posavetujte se sa pedijatrom.

Ishrana beba

Majčino mleko i dalje dovoljno

Majčino mleko, uz dodatak vitamina D, i dalje zadovoljava sve bebine potrebe u hranljivim materijama i vodi, što je idealna varijanta. Međutim, ako nemate dovoljno svog mleka, ili beba pokazuje interesovanje za drugu vrstu hrane, gledajući vas kako jedete, u petom mesecu možete započeti sa uvođenjem nemlečne hrane. To naročito važi za odojčad na ishrani adaptiranim mlečnim formulama.

*Najbolje bi bilo da mlečnu kašu sa žitaricama bebi ponudite kasno popodne ili uveče, kako biste pojačali obrok pred spavanje, sa ciljem da beba što duže spava. Od žitarica, u ovom uzrastu mogu da se koriste sve - osim pšenice, ječma, raži i ovsa.

Povezane vesti

*Uvođenje slanog obroka u vidu supe od povrća, većina beba prima sa negodovanjem. Budite spremni da beba sve ispljune po vama kada joj prvi put u usta stavite supu. Kako da je ubedite da je to za njeno dobro? Ponudite joj supu kada je jako gladna, a ostatak obroka u vidu mleka ostavite za kraj. Neka deca nikako neće da jedu slano. Moje iskustvo je pokazalo da slani obrok koji sadrži šargarepu bebe lakše prihvataju ako mu se doda sasvim malo šećera. Njegova količina se iz dana u dan polako smanjuje, da bi se nakon nedelju dana potpuno izbacio. Međutim, naići ćete i na suprotna mišljenja.

Pravila za uvođenje nove vrste hrane

Pri uvođenju nove vrste hrane, treba se pridržavati određenih pravila:

1. Hrana se uvodi ovim redosledom: žitarice, povrće, voće, meso, žumance, itd.

2. Započinje se sa malom količinom (na primer, jedna-dve kašike, dok ostatak obroka čini mleko).

3. Pri uvođenju nove hrane, uvodi se samo jedna nova namirnica dnevno i daje tri dana - kako bi se, u slučaju pojave alergije, znalo šta ju je izazvalo. Tako se uvode najviše dve nove namirnice nedeljno.

4. Povrće se uvodi tri nedelje posle žitarica, a voće dve nedelje posle povrća.

5. U petom mesecu, jedan obrok može da bude mlečna kaša sa žitaricama bez glutena*. Krajem petog meseca, eventualno, umesto drugog mlečnog obroka može da se uvede pasirano povrće (šargarepa, krompir, zelen, paštrnjak).

6. Da bi beba pravilno formirala ukus, ne preporučuje se mešanje više vrsta povrća odjednom.

7. Nemlečna hrana u početku treba da bude sasvim pasirana. Kasnije, sa pojavom prvih zuba, pasiranje treba smanjivati i ostavljati čvrste komadiće u kaši, kako bi odojče dobilo priliku da žvaće.

8. Svaku hranu koju ste pripremili za bebu - prvo probajte sami!

9. Ukoliko u porodici postoji sklonost ka alergijskim bolestima (bronhijalna astma, polenska kijavica, ekcemi, koprivnjače i slično) - odložite uvođenje nemlečne hrane dok beba ne navrši šest meseci, ako imate dovoljno svog mleka.

Da li kašice treba bebi davati uz pomoć flašice ili kašičicom?

Iako će vam biti brže i lakše da bebu nahranite korišćenjem flašice sa cuclom koja ima širi otvor (najbolje u vidu trolisnog zaliska), bolje je davati kaše od voća i povrća uz pomoć kašičice. Jer, to će u narednom periodu olakšati odojčetu prve pokušaje samostalnog hranjenja. Naravno, portiklica se podrazumeva, a ja vam savetujem da i sebi obučete odeću za hranjenje. U protivnom, sve što imate da obučete, biće vam isflekano.

Bebi koja više nije isključivo na dojci, treba povremeno ponuditi prokuvanu i nezaslađenu ili niskomineralnu negaziranu flaširanu vodu.

Da li je bebu bolje hraniti kupovnim ili kašicama iz "domaće radinosti"?

Pre tridesetak godina, nedvosmisleno bih vam preporučila domaće kašice. Međutim, danas postoji realna opasnost da je voće i povrće koje kupujemo na pijaci zagađenije raznim hemijskim sredstvima nego ono od kojeg su napravljene kašice renomiranih proizvođača. Oni garantuju njegovo poreklo sa takozvanih biofarmi, gde se gaji na potpuno prirodan način. Ipak, većina gotovih kašica sadrži aditive, koji im obezbeđuju rok trajanja od nekoliko meseci. Idealno bi bilo hraniti bebu sveže pripremljenim kašicama od namirnica poznatog proizvođača, koje garantovano nisu zagađene, a pre pripreme su dobro oprane pod mlazom vode. Osim toga, gotove kašice su potpuno pasirane, pa odojčetu kome rastu zubi ne zadovoljavaju potrebu za žvakanjem. Ipak, one su mnogo sigurnije kada je u pitanju putovanje, a i praktičnije su za sve situacije kada niste kod kuće.

Predlog jelovnika za peti mesec

Rani jutarnji obrok

podoj ili adaptirana formula

Doručak

podoj ili adaptirana formula

Ručak                                         krajem V meseca

podoj ili adaprirana formula

pasirano povrće (krompir ili šargarepa)

Popodnevni obrok

kašica od žitarica bez glutena*

Večera

podoj ili adaptirana formula

Obrok pred spavanje

podoj ili adaptirana formula

Gluten je belančevina koju sadrže žitarice: pšenica, ječam, raž i ovas, a koja kod predisponiranih osoba izaziva oštećenje crevne sluznice poznato pod imenom celijakija, praćeno hroničnim prolivom i opštim propadanjem deteta. Zbog imunološke nezrelosti crevne sluznice mlađeg odojčeta, namirnice koje sadrže gluten se ne daju pre navršenih šest meseci, a obolelima ponekad i celog života.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Vesti

Porodica