Samo 30 posto dece mlađe od 6 meseci je isključivo dojeno, prema poslednjim rezultatima Batuta. U toku je nacionalna nedelja dojenja i Jelena Vasojević savetnica u Halo bebi, dala je savete o najčešćim pitanjima na TV Prvoj.
“Svetska nedelja dojenja obeležava u 170 zemalja pa i kod nas, već dugi niz godina, i cilj je da se o dojenju govori, da se ono ne podrazumeva. Ovogodišnja tema Svetske alijanse o dojenju je da sve žene treba da imaju podjednake šanse da uspeju u dojenju. Ovogodišnja radionica o dojenju povodom Svetskog dana dojenja se održava 1. avgusta u Sportskom centru Šumice, kada su pozvane sve mame, buduće mame, tata da dođu. Na Zemunskom keju 3. avgusta biće organizovana tribina i tu će biti izložba posvećena majkama koje doje i stručnjaci će razgovarati sa budućim mamama.”
Veoma često se novopečene mame sučavaju sa nedoumicom koga treba slušati kada su saveti o dojenju u pitanju, da li svoju mamu, drugaricu, svekrvu, internet?
“Mi pre svega apelujemo da roditelji slušaju zdravstvene radnike koji su stručni za to polje kao i savetnice za dojenje, koje su obučene i stručne da daju opšte preporuke kada je uspostavljanje laktacije u pitanju. Kada prođe porođaj i dođe su kući sa bebom, onda ide prvo taj period prilagođavanja a onda se veoma često dojenje izdvoji ne baš kao problem ali poteškoće su velike i veliki broj mama odustaje odmah, na samom startu. Zato se trudimo da baš tada podržimo i rešimo probleme koji se tada javljaju. Ali nije dovoljno samo u tom trenutku govoriti o dojenju, već kako je jedan profesor rekao, od samog rođenja, kada brat ili sestra gledaju kako mama doji bebu i uče o tome šta je dojenje i da im je to nešto prirodno.
Žena počinje da se interesuje o dojenju onda kada ostane trudna a posle porođaja, cela porodica bliža i šira mora da je podrži kao i prijatelji, zdravstveni radnici.
Kada mama čuje od bilo koga, “Možda ti je bebe gladna zato plače", automatski se u njoj pali da ona neće uspeti u tome. Samo treba da se promeni pristup, jer nije bebama svaki plač znak gladi, već način kako komuniciraju. Ali za to je potrebno vreme da se nauči šta bebi treba i tu je potrebna podrška mami.”
Koliko često majke imaju grižu savesti da nisu dovoljno dobre majke, jer ne mogu ili ne uspevaju da doje?
“Veliki pritisak da se doji može da napravi presiju i da se ne uspe. Podjednako su dobre mame i koje ne doje. Adaptirana mleka su dovoljno dobra da se beba dobro razvija. Naš cilj je da ako postoji i najmanji procenat majčinog mleka da to podržimo i da mama uspe da doji. Postoji jako malo zdravstvenih stanja koja su kontraindikovana za dojenje, kada se ono apsolutno ne preporučuje.
Postoji varijanta da ima malo mleka ili mnogo mleka. Ne postoji loše majčino mleko, kao ni nervozno mleko, postoji samo nervozna mama koja tu svoju emociju prenosi na dete. Nekad je i 10 kapi mleka dovoljno koje je majka dala svom detetu. I tih, 5-10ml mleka pružiće detetu mnogo više nego bilo koje kupovno mleko.”
Kako žene mogu da poboljšaju kvalite svog mleka?
“Mleko je živa stvar, i menja se po sastavu tokom jednog podoja. To prednje mleko, pogotovu u letnjem periodu je bogato vodom, do 88% vode, zatim idu ugljeni hidrati i na kraju podoja idu masti, koje drže sitost, i od toga dete lepo napreduje. Mama treba da se hrani umereno i raznovrsno, ničega ne treba da se lišava, da jede izbalansirano, redovno. Važno je da mama jede sve, jer ti ukusi se kroz mleko, prenose do bebinih impulsa u mozgu i deca lakše prihvataju nemlečnu hranu.”
Da li postoje namirnice koje nadimaju, mogu da smetaju bebi ako ih je mama jela?
“Ne postoje univerzalne namirnice koje smetaju svim bebama. Jer jednoj bebi mogu da smetaju pečurke koje je beba jela, a drugoj ne. Krastavac se isto izdvaja, kao nešto na šta su se mame žalile. Važno je da mama posmatra svoje dete. Bobičasto voće ne treba isključivati, takođe kafu ako je mama voli, mogu 3 male kafe dnevno.”
Da li treba hraniti bebe, pogotovu na početku na zahtev ili ne?
“Dojenje nije samo hranjenje, već i ljubav, uteha, maženje, bebama sve na svetu. Najlakše bi bilo kada bi bebe imale svoju satnicu, ali to tako ne funkcioniše. Dojenje na zatev je dobro kada je mama sigurna da je dete jelo tako da je sito."
TV Prva/Yumama/Jasna Drenovac
BONUS VIDEO