U dobi od 4 do 6 meseci, depoi gvožđa sa kojima je vaša beba rođena počinju da se iscrpljuju. Gvožđe je potrebno za formiranje hemoglobina i transport kiseonika. Možete zadržati ove nivoe gvožđa na visokom nivou tako što ćete svoju bebu upoznati sa hranom koja je bogata gvožđem, kao što je meso, kako prenosi Helth line.
Gvožđe dolazi iz dva izvora. Jedan je u crvenom mesu, morskim plodovima i živini odakle se prilično lako apsorbuje. Drugi izvor je u žitaricama za bebe obogaćenim gvožđem, pasulju, sočivu i zelenom, lisnatom povrću. Gvožđe u namirnicama životinjskog porekla je najlakše da se apsorbuje. Upravo zbog toga možete da počnete da nudite meso svojoj bebi kao jednu od prvih namirnica. Pored toga, nemasno crveno meso takođe sadrži cink, vitamin B12, masti i, naravno, mnogo proteina.
Da li je moja beba spremna?
Ako se vaša beba fizički razvila do te mere da je sada spremna da se nosi sa konzumiranjem čvrste hrane, onda je spremna da jede meso i to ako:
- Primetite da bebi refleks potiska jezika slabi, ne gura hranu iz usta jezikom.
- Naučila je da uskladi disanje i gutanje.
- Može da sede u visokoj stolici.
- Ima dobru kontrolu glave i vrata.
Koje meso je najbolje za bebu?
Jednostavno svako meso je dobro - govedina, teletina, jagnjetina, ovčetina, jaretina, svinjetina, piletina ili ćuretina? Iznutrice kao što su srce, bubrezi, jetra se takođe preporučuju. Ali treba imati na umu nekoliko stvari:
- Jetra je značajan izvor gvožđa, pri čemu svinjska džigerica daje najveću količinu.
- Izaberite tamno ćureće meso, batake i karabatake, pre nego belo, poput grudi. Tamno meso sadrži 1,4 mg gvožđa na 100 grama u poređenju sa 0,7 mg na 100 grama u belom mesu.
- Pileća džigerica ima skoro duplo veću količinu gvožđa koja se nalazi u goveđoj jetri.
- Konzervirana tunjevina u sopstvenom soku ima 1,67 mg gvožđa na 100 grama.
Pripazite kada dajete meso:
- Uverite se da vaša beba jede samo potpuno kuvano meso.
- Držite se dalje od suhomesntatog, slanine i viršli. Ne samo da je ovo meso prepuno konzervansa i hemikalija, već su prosečne kupovne viršle samo 5,7 odsto stvarno meso, prema analizi iz 2008.
- Izbegavajte ribu sa visokim sadržajem žive.
- Ne pržite meso za bebe.
- Ne zagrevajte meso više od jednom.
Kako da upoznate svoju bebu sa mesom?
Koji je najbolji način da uvedete meso svojoj bebi? Svaka nova faza u životu deteta je period privikavanja, bilo da dajete kupovnu gotovu hranu za bebe ili spremate domaće kašice.
Domaća hrana za bebe
Nije tako teško kao što se čini da sami napravite obrok za bebu. Uverite se da ste naoružani kvalitetnim štapnim ili nekim drugim dobrim blenderom i bićete više nego spremi.
Možete praviti:
Supe: Napravite supu od mesa po izboru i mešavine krompira, luka, šargarepe i tikvica. Kuvajte, a zatim izmiksajte da postane glatko.
Pečeno meso: Dok priprema na ovaj način čuva većinu hranljivih materija u hrani, malo je teže usitniti meso koja je pečeno. Smesu možete razblažiti dodavanjem vode, formule ili majčinog mleka.
Ako ne želite da kuvate posebno jelo, ne očajavajte: kuvanje za bebu može biti lako kada da uzmete deo jela koje spremate za sebe, pre nego ga posolite i začinite. Odvojite deo obroka i izmešajte ili izgnječite ga za mališana.
Hranjenje
Sve više i više zauzetih roditelja odlučuje da dozvoli svojim šestomesečnim bebama da se hrane samostalno, prstićima. Kada se bebe same, vežbaju koordinaciju ruku i očiju i fine motoričke veštine. Takođe uče da se samoregulišu — prestaju da jedu kada su site. Ali ne zaboravite da proverite meso koje nudite da biste uklonili kosti i kožu.
Dobar izbor mesa za bebe su:
- duže trake mesa
- ćevapi i ćufte
- bataci
- kotleti
Zapamtite da je važno pažljivo da nadgledate kada vaša beba jede i izbegavajte hranu čiji oblik, veličina ili tekstura mogu da izazovui gušenje. Razgovarajte o svim pitanjima ili nedoumicama koje imate sa svojim pedijatrom.
BONUS VIDEO