U prvih nekoliko dana, tek počinjete da se upoznajete sa bebom. Oboma vam je potrebno vremena da se naviknete na dojenje.
Nekima to uspe brzo, dok ima onih kojima je potrebno više vremena.
Pripremite se za dojenje pre porođaja
Bilo bi dobro da se pripremite za dojenje pre rođenja deteta. To će vam pomoći da budete sigurniji u sebe na samom početku. Prenatalni časovi obično pokrivaju razne aspekte dojenja i pripremaju vas na sve probleme. Možete popričati sa iskusnim prijateljicama ili majkom, pa čak i pitati babicu da vas uputi.
Kontakt koža na kožu
Odmah po rođenju, kontakt sa vama će pomoći bebi da se oseća toplo i smireno zbog vašeg disanja.
To znači da držite bebu tik uz svoju kožu - ovo je posebno iskustvo i najlepši način upoznavanja. U prvim danima, to će vam biti najdraže zbližavanje. To će vam pomoći i pri prvom "kačenju bebe na bradavicu".
Kolostrum - vaše prvo mleko
Mleko koje proizvodite u prvih nekoliko dana naziva se kolostrum. Obično je zlatnožute boje i vrlo je koncentrovano. Bebi je dovoljna praktično kašičica pri svakom hranjenju.
Što više dojite, to će se beba bolje navići, a i vi ćete stvarati veće količine.
Koliko često treba da hranim bebu?
U prvoj nedelji, vaša beba će verovatno želeti češće da je hranite. To može biti čak i na svakih sat vremena prvih par dana.
Hranite bebu kada god zatraži i koliko god dugo želi.
Ugrubo, to bi bilo nekih 8-12 hranjenja dnevno, ili pak više. Pratite bebine zahteve.
Ne brinite se, ne postoji mogućnost da previše nahranite bebu.
Povećanje zaliha mleka
Oko 2-4 dana nakon rođenja možete primetiti da su vam grudi punije. To znači da mleko nadolazi.
Količina mleka varira u zavisnosti od bebinih potreba. Svaki put kada hranite bebu, vaše telo stvara zalihe za sledeći put.
Na početku se može činiti da je dojenje jedino što zapravo radite. Vremenom ćete beba i vi stvoriti svoju rutinu, pa će se i količina mleka stabilizovati.
Curenje mleka
Nekada se može desiti da mleko ide potpuno neočekivano.
Može vam tu pomoći izmlazavanje mleka.