Pregurale ste trudnoću i porođaj, sada konačno držite svoju bebu u rukama. Verovatno ste se već informisali o brojnim temama koje se tiču novorođenčadi, i sasvim sigurno ste negde čuli ili pročitali da je majčino mleko najbolja i najzdravija hrana za bebu.

Dojenje, doduše, za bebu nije samo način na koji se hrani, već se na taj način i zbližava sa mamom, ali i umiruje kada joj je potrebno.

Savetnica za dojenje Milena Popević je nedavno za Yumamu objasnila sve o tome kako da se spremite za dojenje, a pitali smo je i ono što zanima sve mame – kako da znaju da li imaju dovoljno mleka.

"Ako beba sisa na zahtev i ima dovoljan broj mokrih i ukakanih pelena, onda smatramo da mama ima dovoljno mleka. Od petog bebinog dana taj broj pelena je barem šest mokrih i oko dve do tri supene kašike kake za 24 časa".

Dojenje na zahtev ili uobročavanje

Poslednjih godina se sve više priča o dojenju na zahtev, a ona nam je objasnila i da li je bolje bebu uobročiti ili joj davati da sisa kad god to zatraži.

"Preporuka je da se uvek doji na zahtev jer je to ono što je bebi potrebno. Beba ne zna koliko je sati i da li je neko zamislio da je njoj tada vreme da sisa. U prvim danima će beba biti često na dojci. Osim što će tako zadovoljiti sve svoje potrebe, ona će time i podsticati proizvodnju mleka kod mame. Predugi razmaci između podoja uglavno dovode do toga da se ne proizvodi dovoljna količina mleka. Ovde je veoma važno naglasiti da za bebu dojenje nije samo hranjenje i da nije njena svaka potreba da bude na dojci i znak da je gladna, ali to jeste bebina potreba i treba joj dozvoliti da bude na dojci koliko želi".

milena popević.jpg
Instagram/Screenshot/milena.popevic_dojenje 

Dojenje ne sme da boli 

Ono što mnoge mame - naročito one koje nemaju prethodnog iskustva sa dojenjem – brine je to da li dojenje boli.

"Dojenje ne sme da boli. Ako boli, nešto nije u redu i treba rešavati problem pre nego što se zakomplikuje", poručuje Popević.

Sigurno svaka žena u svom okruženju ima barem jednu drugaricu ili sestru koja joj je pričala o tome koliko bolne mogu da budu masaže grudi koje se rade pre izmlazanja. Ali - ni to ne treba da boli!

"Na početku mame ne moraju ni da se masiraju ni da se izmlazaju ukoliko beba sisa na zahtev. A ako to ipak rade, nijedno ne treba da ih boli. Ako im neko kaže da će im grubo stiskanje dojki pomoći u periodu početne prepunjenosti, moj savet bi bio da beže od te osobe. Početnu prepunjenost, ako do nje dođe, treba rešavati limfnom drenažom, hladnim ili toplim oblogama, zavisno koje mami prijaju, i redovnim podojima", kaže savetnica za dojenje.

Dakle, možda nema potrebe da se izmlazate, a ako ipak ima, evo kako treba da izmasirate dojke pre izmlazavanja.

"Probajte prvo sa toplim oblogama, ako već morate da se izmlazate. Lagani kružni pokreti na dojci dok ste pod toplim tušem mogu da prijaju. Lupkajte prstima po dojci kao da svirate klavir, ali budite nežne prema svojim dojkama, veoma, veoma nežne", savetuje ona.

Najčešći problemi - pločice na dojkama, začepljenje kanala i mastitis

Može da se desi i da na grudima počnu da se stvaraju pločice. Savetnica ističe da nikako ne radite grubu masažu dojki u tom slučaju, ali i da je potrebno znati uzrok stvaranja pločica da bi se dao konkretniji savet. 

"Tople obloge pre podoja i hladne nakon svakako pomažu. Ako se radi masaža ona mora da bude veoma nežna, kao da milujemo svoje dojke".

Iako je dojenje veoma lepo iskustvo i pomaže u produbljivanju neverovatne veze između mame i bebe, nažalost, stvari ponekad mogu malo da se zakomplikuju. Jedan od relativno čestih problema sa kojima se dojilje sreću je začepljenje mlečnih kanala – evo kako prepoznati i rešiti ovaj problem.

"Najčešće mame osete bol, ali uvek je važno utvrditi šta se stvarno dešava. Ono što može da pomogne su tople obloge pre podoja, hladne nakon podoja. I bez grube masaže mesta na kome se osetio bol. Ono što najčešće pomaže mamama u ovim situacijama je limfna drenaža dojki, a u zavisnosti od toga šta je uzrok začepljenja kanala, radi se dalje na rešavanju da se problem ne bi ponovio", otkriva savetnica.

Još jedna komplikacija koja može da bude i veoma bolna je mastitis. Popević je objasnila šta ukazuje na mastitis i šta mame treba da urade ako dođe do toga.

"Savet je isti kao i kod začepljenja, a mame uglavnom osim bola primete i crvenilo na dojci i skoči im temperatura. Kod lekara se najčešče ide ako ne možemo da spustimo povišenu temperaturu više do 24 časa", zaključila je.

Ukoliko naiđete na probleme u dojenju, a želite da vaša beba i dalje sisa, ne odustajte - potražite savet stručnih osoba koje će utvrditi u čemu je tačno problem i predložiće vam rešenje, kako biste vi i vaš mališan nastavili da uživate u dojenju. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

Pravilno dojenje bebe TikTok/thelatchrn