Kada vaša beba napuni 6 meseci, spremna je da proba drugu hranu osim mleka. Prva hrana služi za upoznavanje ukusa i nemojte očekivati da će od toga da se najede, pa posle nekih pola sata joj ipak ponudite mleko, ali vremenom će povećavati porciju i neće joj biti potrebno mleko u tom obroku.
Mnoge majke su zbunjene izborom prvih namirnica jer je bitno da nisu previše alergene, ali ni teške za bebinu probavu. Predlažemo vam namirnice sa kojima možete početi.
Važan savet: Kada uvodite namirnice, bitno je da svaku novu uvodite 3-4 dana uzastopno kako biste proverili da li postoji neka reakcija. Ako u isto vreme bebi date nekoliko novih, različitih namirnica, nećete znati koja je izazvala problem ako do njega dođe. I ono što je takođe bitno jeste da se bebina hrana u prvoj godini ne soli.
1. Prvo povrće
Šargarepa je idealna za početak dohrane. Nju će beba lako svariti, jednostavna je za pripremu, ima slatkast ukus i bogata je vitaminom C.
Kako je pripremiti?
Šargarepu operite, ogulite i naseckajte. Kuvanje na pari je najbolji način pripreme povrća za decu jer se na taj način zadržavaju hranljive vrednosti. Ali ako vam je draže da je kuvate u vodi, ni sa tim nećete pogrešiti. Bitno je da je kuvate dok skroz ne omekša, a onda je izblendirajte, izgnječite višuljkom ili čak ponudite komadiće, zavisno kojim postupkom želite da počnete sa uvođenjem namirnica.
Bundeva i batat su takođe idealan izbor za prve namirnice.
2. Prvo voće
Kruška! Ona je takođe lako svarljiva i nežna, a idealna je i kao sama kašica, ali i u kombinaciji sa drugim voćem, pa i povrćem.
Kako je pripremiti?
Operite je i ogulite kožicu, a onda je naseckajte na komadiće od oko 2 cm i kuvajte je u maloj količini vode, dovoljnoj da prekrije naseckanu krušku. Nakon što voda provri, kuvajte još 5 minuta, a zatim prebacite u blender kako biste napravili kašicu. Vodu u kojoj ste kuvali nemojte prosipati već ukoliko je potrebno da razredite kašicu, učinite to sa njom jer je ona poprimila mnoge hranljive sastojke tokom kuvanja.
Banana, jabuka, marelice i dinja su takođe odlično voće za početak dohrane.
3. Prva riba
Riba se najranije uvodi od 7. meseca, a Bakalar je odličan izbor jer ima blagi ukus i odličan je izvor zdravih belančevina.
Kako ga pripremiti?
Najbolje je da ribu kuvate na pari ili u vodi, a ono na šta treba da obratite pažnju svakako je da izvadite sve kosti. Najbolje je da ribu po pripremi pomešate sa kuvanim povrćem i izblendirate, i tako dobijete zdrav i hranljiv obrok za vaše dete.
Pored bakalara, možete koristiti i oslić, pastrmku, losos... zapravo svaku ribu osim morskih plodova, ajkule i sabljarke jer mogu sadržati nesiguran nivo žive za bebe i malu decu.
4. Prvo meso
Meso se u bebinu ishranu uvodi sa oko 7 meseci (ukoliko ste sa kašicama počeli propisno sa 6 meseci). Najbolji izbor za početak je piletina.
Ona je poprilično meko meso i ne priprema se dugo, a ono što je važno jeste da je poslužite bez kožice kako bi smanjili masnoću.
Kako je pripremiti?
Kuvajte piletinu onako kako i inače radite, ali za bebu je blendirajte ili sitno iseckajte. Najbolji izbor je da je pomešate sa povrćem.
Nakon piletine možete uvoditi i druga mesa, a oko 9. meseca je idealno da joj date mleveno meso i jelo poput špageta bolonjeza prilagođenih dečijem tanjiriću.
5. Prvi doručak za bebu - Dečija kaša
Sve što vam treba je ovsena ili heljdina kaša i neko sezonsko voće, a odlično je za početak dana vaših mališana.
Kako se priprema?
Šaku ovsenih ili heljdinih pahuljica naspite u 2 decilitra zagrejane vode i kuvajte uz mešanje još oko 5 minuta nakon što provri i pretvori se u jednoličnu smesu. Na kraju ubacite u blender da se dodatno usitni i poslužite bebi sa sezonskim voćem u komadićima ili u obliku pirea.
(Yumama)
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.