Osim ako je ishrana vaše bebe pod nadzorom pedijatra, nije potrebno da joj brojite kalorije, niti da birate namirnice sa niskim sadržajem masti, ili sasvim nemasne.

Zdrava ishrana za bebe je, jednostavno, stvar dobrog izbora raznovrsne zdrave hrane, kao i ograničavanje potrošnje većine procesirane hrane, odnosno suviše obrađenih namirnica. Pred vama je deset saveta, koji će vam pomoći da omogućite zdravu ishranu vašoj bebi.  

1. Budite dobar uzor svom detetu

Bebe uče kroz podražavanje vas i drugih osoba kojima su okružene. Ako govorite negativno o voću i povrću, ili ih ne jedete u dovoljnoj meri, imaćete prilično teškoća sa vašim detetom da ih prihvati. Nekada će njegova upornost ići do nepopustljivosti. Zapamtite, vaša beba će najbolje da reaguje na ono što se vama sviđa, što vi želite.

2. Odvedite vaše čedo u prodavnicu ili na pijacu

Započnite sa uvođenjem bebe u čudesan svet voća i povrća. Naučite je imenima različitih vrsta proizvoda. Govorite joj o prekrasnim bojama, divnim mirisima, i raznovrsnim teksturama.

3. Govorite pozitivno o namirnicama

Neka vaša beba zna šta jede kada je hranite, koje vitamine i minerale dobija, i koliko su razni hranljivi sastojci važni za njen rast - da bude sve veća i jača.

4. Ohrabrite svoju bebu da pije vodu

Voda potpomaže probavu, reguliše telesnu temperaturu, prenosi važne nutrijente do ćelija i odnosi otpadne materije. Otkako ste bebi uveli čvrstu hranu, potreba za vodom raste. Ako je vaša beba starija od šest meseci, slobodno možete da joj ponudite vodu.

5. Ne odustajte od neke hrane - bebin ukus se svakodnevno menja

Samo zato što je vaša beba jednog dana ispljunula grašak, to ne znači da će ga odbiti i sledeći put. Posle nekoliko dana pokušajte ponovo sa  hranom koju odbija - možda ćete biti prijatno iznenađeni. Naravno, to ne važi ako se kod bebe manifestovala alergijska reakcija.

PageBreak

6. Ponudite raznovrsnost, kako biste obezbedili uravnoteženu ishranu

Različite namirnice sadrže i različite vitamine, minerale i druge hranljive sastojke, u drugačijem procentu. Konzumiranje raznovrsne zdrave hrane prirodno dovodi do uravnotežene ishrane. Zapamtite: kada vaša beba tek počne da jede čvrstu hranu, količina nije toliko važna kao raznolikost.

7. Planirajte dovoljno vremena za obrok

Mnoge bebe sporo jedu, a to je dobra navika, koju treba podsticati. Sa druge strane, većina nas, odraslih, ne planira dovoljno vremena da pojede svoj obrok, pa često shvatimo kako u sebe prosto ubacujemo hranu, kao lopatom. To je jedna od najgorih prehrambenih navika kojoj možete da naučite dete. Umesto toga, planirajte dovoljno vremena za obroke, tako da i vi i vaša beba možete da se opustite i uživate u tom (ukusnom) iskustvu.

8. Uspostavite raspored hranjenja

Bebe imaju male stomačiće i promenljiv apetit, tako da četiri do šest mini obroka dnevno preporučuju mnogi zdravstveni stručnjaci. Opredelite se za češće a manje obroke umesto tradicionalna tri velika. obroka. Utvrđivanje određenog vremena za obedovanje će pomoći vašoj bebi da se nauči određenoj rutini.

9. Nikada ne prisiljavajte bebu da "počisti" svoj tanjir

Vaša beba će jesti kada je gladna, i to one namirnice koje su njenom telu najviše potrebne. Tokom obroka, dopustite joj da jede onoliko mnogo ili malo koliko ona želi.

10. Napravite od vremena za obroke porodični događaj

Kad god je izvodljivo, cela porodica treba da jede zajedno. To će podstaći vašu bebu da "komunicira" sa drugima u vreme obedovanja, i počne da doživljava osećaj društvene interakcije (međusobnog delovanja članova porodice).

Snežana Damnjanović Mitić