Kako su oboljenja štitaste žlezde postala sve češća pojava u populaciji, a naročito među ženama, vrlo je važno dodatno se informisati o svemu. Hormoni štitaste žlezde imaju velikog uticaja na začeće, ali i na zdravlje mame i bebe u periodu dojenja, stoga je od ključne važnosti probleme dijagnostikovati i rešiti ih na vreme. Na najčešća pitanja koja interesuju buduće mame, trudnice, ali i dojilje odgovara prof. dr Miloš Žarković, specijalista interne medicine, subspecijalista endokrinologije.
1.Kada bi svaka žena trebalo da proveri funkciju štitaste žlezda?
- U ovom trenutku ne postoje preporuke, ali postoji tihi konsenzus da svaka žena koja planira trudnoću i kada ostane u drugom stanju mora da proveri funkciju štitaste žlezde. Ovo se posebno odnosi na žene koje boluju od šećerne bolesti i drugih autoimunih oboljenja.
2.Šta podrazumeva pregled ove značajne žlezde?
Pregled podrazumeva pregled funkcije i strukture štitaste žlezde.
Pregled strukture se radi uz pomoć ultra-zvuka, a pregled funkcije se obavlja jednostavnim testom iz krvi gde se kontorliše TSH, to je hormon hipofize koji kontroliše štitastu žlezdu i tiroksin koji štitaste žlezda luči. Ukoliko hormoni nisu u redu, i postoji sumnja na tiroidne autoimunsoti (najčešće je to porodična anamneza) treba odraditi tiroidna antitela.
3.Na koji način su povezani plodnost i štitasta žlezda?
Poremećaj funkcije štitaste žlezde može da dovede do neplodnosti kao i komplikacija u trudnoći, kao što su pobačaj, prerani porođaj i drugo.
Osim toga postojanje tiroidne autoimunosti utiče na plodnost posebno kada se primenjuje asistirana reprodukcija (vantelesna oplodnja).
4.Šta bi trebalo da preduzmu žene koje se pripremaju za trudnoću?
Što se tiče štitaste žlezde proverava se funkcija žlezde, a kada ostanu u drugom stanju potrebno je da žene povećaju unos joda, ali samo za onu dozu koja se već nalazi u preparatima (suplementima za trudnice). Sve se obavezno radi u dogovoru sa lekarom.
5.Šta ukoliko se ustanovi poremećaj funkcije štitaste žlezde pre, za vreme, i nakon trudnoće?
Ako se ustanovi pre, najpametnije je da se cela stvar reši. Ukoliko je u pitanju hipotireodizam potrebno je samo da se uzima supstituciona terapija i ne bi trebalo da bude problema. Ukoliko je u pitanju hipertireodizam potrebno je izlečiti ga pre trudnoće.
Za vreme trudnoće, bez obzira na tip poremećaja, preduzima se lečenje lekovima i čestim kontrolama kod lekara. Bez obzira na tip poremećaja ishod je najčešće odličan.
Posle trudnoće praktikuje se lečenje kao i kod bilo koje druge osobe. Biraju se lekovi koji minimalno prolaze u mleko (ukoliko majka doji).
6.Da li u trudnoći smeju da se piju hormonski lekovi?
U trudnoći moraju da se piju lekovi ukoliko postoji bolest štitaste žlezde, kako zbog zdravlja majke tako i zbog zdravlja bebe.
7.Da li postoji privremeni poremećaj štitaste žlezde (usled trudnoće)?
Postoji, to je postporođajni tireoiditis. Ovo je prolazno stanje koje se u preko 90% slučajeva završi potpunim izlečenjem, ali će se najčešće javiti i u svakoj narednoj trudnoći.
Problem je što žene simptome koji se javljaju ne prepoznaju i ne vezuju ih za štitastu žlezdu.
U prvoj fazi posleporođajnog tireoiditisa javlja se višak hormona koji se manifestuju simptomima razdražljivost, ubrzan srčani rad i gubitak težine.
U drugoj fazi postporođajnog tireoiditisa javlja se snižena koncentracija hormona koja je praćena simptomima kao što su loše raspoloženje i umor. Ukoliko imate neke od ovih simptoma potrebno je proveriti funkciju štitaste žlezde jednostavnim testom iz krvi.
8.Šta ukoliko mama nije znala da ima zdravstvene probleme, a rodila je bebu? Koje su negativne posledice nelečene hipo ili hipertireoze za vreme trudnoće i perioda dojenja za mamu, ali i za bebu?
Najveći problem sa hipo ali i hipertireoidizmom jesu komplikacije u trudnoći. Ukoliko nije baš težak poremećaj, uticaj na zdravlje bebe nije mnogo značajan. Zbog mogućnosti urođenih problema sa štitastom žlezdom, sva novorođenčad u Srbiji testiraju se za poremećaj funkcije štitaste žlezde.
Zapratite nas i na Instagramu!
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna